Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma zastąpić obecny pozaustawowy mechanizm przyznawania świadczenia dla seniorów. Szczegóły zostały przedstawione przez Kancelarię Prezydenta.
6200 złotych miesięcznie
14 listopada 2024 roku na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się informacja o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy z dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia.
Świadczenie honorowe zakłada comiesięczną wypłatę świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat i posiadają polskie obywatelstwo.
Ustawa przewiduje wypłatę w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie.
Świadczenie ma podlegać corocznej waloryzacji (w marcu).
Nowe świadczenie już od stycznia
Ustawa zakłada wprowadzenie świadczenia honorowego 1 stycznia 2025 roku.
Świadczenie będzie gwarantowane ustawą
Do sprawy odniósł się Sebastian Gajewski - Wiceminister MRPiPS, który zakomunikował, że projekt ustawy zastąpi dotychczasowy (pozaustawowy) mechanizm przyznawania świadczenia. Przypomnijmy, że obecnie jest ono przyznawane na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. przez prezesa ZUS (chodzi o świadczenie w drodze wyjątku).
Rząd uważa, że należy uregulować te kwestie w ustawie, aby zapewnić pewność i przewidywalność sytuacji prawnej dla osób w wieku 100 lat.
Celem proponowanych rozwiązań jest zastąpienie obecnego mechanizmu przyznawania świadczenia i unormowanie prawne wieloletniej tradycji, a także zapewnienie przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa. Nowe przepisy sprawią, że honorowe świadczenia dla stulatków będzie gwarantowane ustawą.
„Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON” - czytamy na rządowej stronie.
W tym przypadku konieczny będzie wniosek
W sytuacji, gdy senior nie posiada prawa do renty lub emerytury, wówczas świadczenie honorowe będzie wypłacane po złożeniu wniosku.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
Świadczenie pobiera 6 tysięcy osób
Na rządowej stronie czytamy, że obecnie świadczenie honorowe pobiera około 6 tysięcy osób, a liczba ta z roku na rok będzie rosnąć z uwagi na systematycznie wydłużającą się średnią długość życia.
Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.