Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjnego mają powody do zadowolenia. Ogłoszono, że w 2025 roku nastąpi podwyżka.
Wysokość świadczenia uzależniona od minimalnej pensji
Należy podkreślić, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia.
Wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja
Wysokość świadczenia w 2024 roku to 2988 złotych.
Wyższa kwota świadczenia pielęgnacyjnego
Minimalne wynagrodzenie za pracę w styczniu 2025 roku wyniesie 4666 złotych. W związku z tym kwota świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie do 3287 złotych. Dane te zostały oficjalnie opublikowane w Monitorze Polskim.
Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, które wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.
Rozszerzona grupa beneficjentów
Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach mogą otrzymać osoby, które sprawują opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami w wieku do ukończenia 18. roku życia.
Nowe przepisy rozszerzają krąg osób uprawnionych. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje następującym opiekunom:
-
matce albo ojcu,
-
innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
-
opiekunowi faktycznemu dziecka,
-
rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Praca zawodowa razem z pobieraniem świadczenia
Nowe przepisy pozwalają na możliwość łączenia aktywności zawodowej, bez żadnych ograniczeń, z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego.
Ten status nie stanowi przeszkody
Na rządowej stronie czytamy, że również posiadany przez opiekuna status rolnika, małżonka rolnika, czy domownika rolnika, nie stanowi żadnej przeszkody w otrzymywaniu od 1 stycznia 2024 r. świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach, bez konieczności rezygnacji przez opiekuna będącego rolnikiem, małżonkiem rolnika lub domownikiem rolnika z prowadzenia gospodarstwa rolnego/z pracy w gospodarstwie rolnym, co wynika z uchylenia art. 17b ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Własna emerytura a świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne na nowych, obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. zasadach, przysługuje również w sytuacji gdy opiekun dziecka w wieku do ukończenia 18 r. życia ma ustalone prawo do własnej emerytury lub renty lub innego świadczenia emerytalno-rentowego (uchylenie art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych).