Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat, w którym przedstawiło wizję na zmiany w podstawie programowej w roku szkolnym 2025/2026. Na horyzoncie 2 nowe przedmioty.
2 nowe przedmioty w szkołach od 2025 roku
Na profilu Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja, że projekty rozporządzeń w sprawie nowych przedmiotach w szkołach zostały skierowane do konsultacji publicznych.
Resort Edukacji przygotował projekty zmian w podstawie programowej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W szkołach podstawowych wprowadzony z ostanie nowy przedmiot – edukacja zdrowotna, a w szkołach ponadpodstawowych – edukacja obywatelska oraz edukacja zdrowotna.
We wpisie czytamy, że konsultacja publiczna potrwa do 21 listopada 2024 roku.
Edukacja obywatelska
Od 1 września 2025 roku w szkołach ponadpodstawowych, takich jak licea, technika oraz szkoły branżowe I stopnia, pojawi się nowy przedmiot – edukacja obywatelska.
Program przewiduje 3 godziny lekcyjne realizowane w całym cyklu kształcenia dla uczniów liceów ogólnokształcących i techników oraz 2 godziny dla uczniów szkół branżowych I stopnia.
Szczegółowe rozplanowanie godzin w poszczególnych klasach zostanie podane w nadchodzącym projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji, który wprowadzi zmiany w obowiązujących ramowych planach nauczania dla szkół publicznych.
Kto będzie mógł uczyć edukacji obywatelskiej?
Przedmiot edukacja obywatelska będą mogli prowadzić nauczyciele posiadający kwalifikacje uprawniające do nauczania przedmiotów takich jak historia, historia i teraźniejszość oraz wiedza o społeczeństwie.
Edukacja zdrowotna
Od 1 września 2025 roku do programów nauczania szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostanie wprowadzony obowiązkowy przedmiot – edukacja zdrowotna.
Przewidziano, że w szkołach podstawowych, od klasy IV do VIII, przedmiot ten będzie realizowany z częstotliwością 1 godziny tygodniowo w każdej klasie.
W liceach, technikach oraz szkołach branżowych I stopnia edukacja zdrowotna zostanie wprowadzona w wymiarze 2 godzin w cyklu kształcenia.
Szczegółowy rozkład zajęć dla poszczególnych klas zostanie określony w nadchodzącym projekcie rozporządzenia Ministra Edukacji, który zaktualizuje ramowe plany nauczania dla szkół publicznych.
Kto będzie mógł uczyć edukacji zdrowotnej?
Przedmiot edukacja zdrowotna będą mogli prowadzić nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, jak również psychologowie oraz nauczyciele z ukończonymi studiami lub studiami podyplomowymi w zakresie edukacji zdrowotnej i odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.
Planowana nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. określi szczegółowe wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli realizujących ten przedmiot.