Dyskusja wokół programu 800 plus nie cichnie. Według najnowszego sondażu Polacy pozostają podzieleni w kwestii kontynuacji i formy świadczenia. Agencja SW Research przeprowadziła badanie dla "Rzeczypospolitej", które ujawniło, co na temat tych świadczeń sądzą Polacy.
Czy program powinien zostać zlikwidowany?
Z sondażu przeprowadzonego na grupie 800 dorosłych wynika, że 53,7% respondentów opowiada się za zmianami w świadczeniu 800 plus, które od stycznia 2024 zastąpiło wcześniejszy program 500 plus.
Spośród badanych, 16,1% osób wskazuje na potrzebę pełnej likwidacji programu. Kolejne 37,6% opowiada się za zmniejszeniem liczby odbiorców świadczenia, argumentując, że program w obecnej formie nie przynosi zamierzonych efektów. Dokument przedłożony niedawno Komisji Polityki Społecznej i Rodziny potwierdza, że wbrew intencjom ustawodawców program nie przyniósł oczekiwanego wzrostu demograficznego. Oznacza to, że ponad połowa ankietowanych popiera ograniczenie lub całkowitą likwidację programu.
Kontynuacja i potencjalne zwiększenie świadczenia
Po przeciwnej stronie debaty znajduje się grupa 25% badanych, którzy opowiadają się za utrzymaniem programu w jego aktualnej formie. Dodatkowe 15,6% respondentów uważa, że świadczenie powinno zostać jeszcze bardziej zwiększone, co daje łącznie 40,6% poparcia dla programu w jego obecnym lub rozbudowanym wymiarze. Z kolei 5,7 proc. osób, które wzięły udział w sondażu, nie ma zdania na ten temat.
Koszty i dalsza przyszłość 800 plus
Program, który zadebiutował jako "Rodzina 500 plus" w 2016 roku, stanowi jedno z kluczowych świadczeń socjalnych rządu Prawa i Sprawiedliwości, obejmując wsparcie finansowe na każde dziecko do 18. roku życia. Z uwagi na skalę, jego przyszłoroczne wypłaty wyniosą ponad 60 miliardów złotych. Koszty te, w połączeniu z kontrowersjami wokół efektywności programu, przyczyniają się do gorących debat i pytań o dalszy kierunek polityki społecznej w Polsce.