Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym wydano ważny komunikat dla osób odwiedzających groby zmarłych.
„Szacunek dla Zmarłych i Środowiska”
Unia Metropolii Polskich, Polskiej Rady Ekumenicznej i Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze wydały komunikat z apelem pod hasłem „Szacunek dla Zmarłych i Środowiska”.
Organizacje zachęcają do obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych w bardziej ekologiczny sposób. Przedstawiciele podkreślają, że pamięć o zmarłych można uczcić przy jednoczesnym dbaniu o porządek i ilość odpadów na cmentarzach.
Autorzy komunikatu zachęcają rodziny zmarłych do postawienia na grobach jednego symbolicznego znicza. Sugerują, że powinien być on wykonany z wosku sojowego lub pszczelego. Warto zaopatrzyć się w ceramicznej podstawce. Podkreślają, że dla zmarłych najważniejsza jest pamięć bliskich, a nie ilość dekoracji na grobie.
„Corocznie cmentarze zostają pokryte tonami sztucznych ozdób i wypalonych zniczy, które wkrótce zamieniają się w trudne do przetworzenia odpady. Plastik, sztuczne kwiaty i parafina z lampionów uwalniają szkodliwe substancje, nie służąc ani naturze, ani nam samym. Stosowanie takich produktów staje się coraz większym problemem ekologicznym” - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Unii Metropolii Polskich.
Pamięć o zmarłych i troska o środowisko mogą iść w parze
Przedstawiciele radzą, aby wybrać naturalne wiązanki zamiast za chryzantemy w plastikowych doniczkach. Ponadto zachęcili do prawidłowej segregacji odpadów.
„Niezwykle ważne jest, byśmy nie tylko dbali o groby, ale także mieli na uwadze, jaki wpływ nasze działania mają na środowisko. Znicze, wiązanki i inne ozdoby często są trudne do segregacji, co prowadzi do zalegających przy cmentarzach gór odpadów. Zbyt często widzimy, że pojemniki przeznaczone do segregacji zawierają odpady zmieszane, co uniemożliwia ich późniejsze przetworzenie” - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Unii Metropolii Polskich.
Pieniądze można przeznaczyć na wartościowe cele
Piszą także, że zaoszczędzone na ekologicznych produktach pieniądze warto przeznaczyć na organizacje dobroczynne, hospicjum oraz fundacje chroniące stare cmentarze.
„Wspomnienia są najważniejsze – nie muszą być obciążeniem dla środowiska! Segreguj śmieci na cmentarzu i przekaż zaoszczędzone pieniądze na lokalne hospicjum czy fundację. Niech nasza pamięć służy zarówno zmarłym, jak i żywym” - czytamy w poście Unii Metropolii Polskich na Facebooku.