Koszty wywozu śmieci, jak i wiele innych opłat, w ostatnim czasie poszybowały do góry. Cierpią na tym najbardziej seniorzy, których emerytury nie pozwalają na zbyt duże wydatki. Z opłaty za wywóz śmieci niektóre grupy społeczne mogą być jednak zwolnione. Jak zdobyć taką ulgę?
Gminy podnoszą wysokość opłaty za wywóz śmieci
Samorządy cyklicznie pobierają od mieszkańców opłatę za wywóz śmieci. W ostatnim czasie gminy coraz częściej decydują się też na podniesienie tej opłaty. Przykładowo, w Katowicach zdecydowano o podniesieniu kosztów wywozu śmieci o 30 procent, a w Radomiu od 1 października domki jednorodzinne zapłacą aż o 100 procent więcej.
Opłaty za wywóz śmieci szczególnie uciążliwe są dla seniorów, którzy są na emeryturze. Często bowiem bywa tak, że świadczenia są na tyle niskie, że comiesięczny koszt wywozu śmieci, do tego co chwile podnoszony, może zaburzyć budżet domowy.
Ten problem dotyczy także innych osób w trudnej sytuacji finansowej.
Co ciekawe, samorządy mogą, na mocy ustawy, podjąć decyzję o zwolnieniu kogoś z opłaty za wywóz śmieci. Przepisy nie określają jednak, kogo dokładnie można zwolnić z tej opłaty i na jakich zasadach.
Gmina może zwolnić z opłaty za wywóz śmieci
Z racji tego, że przepisy nie określają, których mieszkańców można zwolnić z opłaty, samorządy tworzą własne regulaminy.
Przykładowo, w Warszawie obowiązuje program Warszawska Pomoc Osłonowa, który zakłada, że ulgę na wywóz śmieci otrzymują osoby mieszkające w pojedynkę, których miesięczny dochód nie przekracza 1940 zł netto. Ulga wynosi 50 procent kosztów wywozu śmieci.
W Katowicach natomiast ulga wynosi 20 procent, jeśli mieszkaniec posiada Kartę Dużej Rodziny, a Gdynia zwalnia z części opłaty za śmieci te domy jednorodzinne, które mają założony kompostownik.
Kto może otrzymać 100 procent zniżki?
Warto wiedzieć, że gmina ma prawo zastosować 100 procentową zniżkę na opłatę za wywóz śmieci. W Warszawie na przykład, całkowicie zwolnione z uiszczania tej opłaty są osoby:
- z niepełnosprawnością,
- prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe,
- seniorzy po 65. roku życia,
- z niskimi dochodami,
- niepobierające dodatków mieszkaniowych.
Aby uzyskać ulgę, najpierw trzeba się zorientować, czy gmina, do której należymy, wprowadziła do swoich przepisów możliwość zwolnienia z tej opłaty.
Większość gmin stosuje podobne zasady, zwalniające z opłaty emerytów i osoby uboższe.
W tym celu najlepiej udać się do urzędu i uzyskać niezbędne informacje.