53 tys. złotych dotacji na docieplenie domu! Ale uważaj - TEN błąd w PIT może sporo namieszać

Martyna P.
Podatki
21.10.2024 10:10
53 tys. złotych dotacji na docieplenie domu! Ale uważaj - TEN błąd w PIT może sporo namieszać

Osoby, które korzystały z dofinansowania na ocieplenie domu muszą pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Przez jej zaniedbanie można stracić pieniądze.

Są dwa rozwiązania

Sprawę przybliżył „Dziennik Gazeta Prawna”. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Resortu Finansów w sprawie beneficjenta programu  „Czyste Powietrze”.

Obywatel zgłosił się do Rzecznika Praw Obywatelskich z problemem związanym z ulgą termomodernizacyjną i programem „Czyste Powietrze”. Zainstalował pompę ciepła i złożył wniosek o dotację, która została zaakceptowana, jednak pieniądze nie zostały wypłacone przed złożeniem jego deklaracji podatkowej. W zeznaniu podatkowym wykazał całą kwotę inwestycji i otrzymał zwrot podatku. Po kilku miesiącach otrzymał dotację, więc dokonał korekty zeznania i zwrócił należną kwotę do Urzędu Skarbowego.

Pomimo tego, urząd naliczył mu odsetki od pierwotnej daty złożenia deklaracji, a nie od momentu korekty, co obywatel uznał za niesprawiedliwe. Zwrócił uwagę, że został ukarany za opóźnienia państwowe w wypłacie dotacji, mimo że postępował zgodnie z prawem. Skarżył się również na nierówne traktowanie – podatnicy muszą od razu rozliczać swoje podatki, podczas gdy państwo ma do 3 miesięcy na zwrot nadpłat bez odsetek.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował zapytanie do Ministerstwa Finansów, czy działania Urzędu Skarbowego były zgodne z przepisami.

Dokładny opis sprawy znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - TUTAJ

Korekta ulgi może sporo kosztować

Beneficjenci programu, którzy odliczą ulgę i uzyskają dofinansowanie mają dwie możliwości:

  • korektę

  • rozliczenie dochodu w bieżącym roku.

Korekta wiążę się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że właściciel domu, który skorzysta z ulgi na ocieplenie, a w następnym roku otrzyma dofinansowanie, nie powinien korygować wcześniejszych rozliczeń. W przeciwnym razie będzie zobowiązany do zapłaty odsetek od zaległości podatkowych.

W tym przypadku problemu nie będzie

Jeśli podatnik pokrywa tylko część kosztów, a reszta pochodzi z dotacji, może odliczyć tylko tę część, którą faktycznie zapłacił z własnych środków. Podobnie, jeśli sam pokrywa całość, a później w tym samym roku otrzymuje zwrot, w rocznym rozliczeniu podatkowym odlicza tylko kwotę zapłaconą z własnej kieszeni.

Trzeba uważać na haczyk 

Problem pojawia się, gdy wydatek jest ponoszony w jednym roku, a dofinansowanie wpływa dopiero w następnym. W takiej sytuacji można odliczyć pełną kwotę w roku, w którym poniesiono wydatek, ale po otrzymaniu zwrotu, trzeba go zgłosić do urzędu skarbowego.

Na rządowej stronie czytamy:

„Jeśli po roku, w którym skorzystałeś z ulgi, otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jesteś zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot albo złożyć korektę uprzednio złożonego zeznania, w którym zastosowałeś ulgę”

Zdjęcie 53 tys. złotych dotacji na docieplenie domu! Ale uwaga - Nie rób tego w rozliczeniu PIT! #1

Można odliczyć nawet 53 tysiące złotych!

Ulga termomodernizacyjna (ulga remontowa) pozwala na odliczenie od dochodu (przychodu) wydatków, jakie zostały poniesione w wyniku przedsięwzięć termomodernizacyjnych (materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z termomodernizacją budynku), w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Ulga dotyczy podatników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej).

W ramach tej ulgi można odliczyć w PIT 2023 roku maksymalnie 53 tysiące złotych (w przypadku rozliczania w pojedynkę).

Gdy rozliczamy się małżonkiem możemy skorzystać z odliczenia w wysokości 106 tysięcy złotych.

Wysokość wydatków obliczana jest na podstawie faktur. Muszą one być wystawione przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Odliczenia ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

Należy posłużyć się zeznaniem PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O.

Ulgę odliczasz w zeznaniu podatkowym od:

  • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub

  • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub

  • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Więcej o uldze przeczytasz TUTAJ.

Kluczowe Punkty
  • Osoby korzystające z dofinansowania na ocieplenie domu muszą uważać na formalności, by nie stracić pieniędzy.
  • Korekta rozliczeń podatkowych związanych z ulgą termomodernizacyjną może prowadzić do naliczenia odsetek przez urząd skarbowy.
  • Istnieją dwie opcje dla beneficjentów programu: korekta lub rozliczenie w bieżącym roku.
  • Problem pojawia się, gdy dofinansowanie jest przyznane w innym roku niż poniesienie kosztów.
  • Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie do 53 tysięcy złotych (106 tysięcy złotych dla małżonków) na cele związane z termomodernizacją.
  • Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT za rok, w którym poniesiono wydatki.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną