W Sejmie trwają obecnie prace nad rozporządzeniem związanym między innymi z przyznaniem większych kompetencji kierownikom urzędów, a także wydłużeniem pracy placówek. Co to oznacza dla petentów? Poznaj szczegóły.
Zmiany w godzinach pracy urzędów?
Rząd pracuje obecnie nad stworzeniem przepisów umożliwiających wprowadzenie bardziej elastycznych godzin pracy urzędów państwowych, takich jak IPN czy izby obrachunkowe.
W praktyce może to oznaczać, że niektóre placówki będą otwarte nawet do godziny 18:00, co znacząco ułatwi rozwiązywanie swoich problemów petentom.
Nowe uprawnienia kierowników urzędów
Rząd chce, aby godziny pracy urzędników były bardziej elastyczne. W większości placówek już teraz tak jest, ale partia rządząca dąży do jeszcze większej niezależności pracowników, tak, aby mogli swobodniej łączyć życie zawodowe z prywatnym.
Aby do tego doszło, kierownicy urzędów zyskają nowe uprawnienia. To oni bowiem będą wyznaczać, kiedy dany urzędnik ma realizować swoje zadania bieżące. Urzędnicy będą mogli rozpocząć pracę najwcześniej o godzinie 7:00 - wówczas z urzędu wyjdą o godzinie 15:00 i najpóźniej o godzinie 10:00.
Przewidziano też godzinę, w które urząd najpóźniej może zostać zamknięty. Jest to godzina 18:00.
Co więcej, kierownik urzędu, w którym przyjmowani są petenci, będzie zobowiązany do ustanowienia przynajmniej jednego dnia w tygodniu, w którym urząd otwarty będzie do godziny 8:00 do 18:00.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Wspomniane uelastycznienie godzin pracy urzędów ma zacząć obowiązywać jeszcze przed zakończeniem bieżącego roku.
Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich placówek. Jak informuje portal eska.pl, w pierwszej kolejności nowe godziny otwarcia będą dotyczyć następujących urzędów:
- Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
- Prokuratoria Generalna RP
- urzędy administracji rządowej z korpusem służby cywilnej
- regionalne izby obrachunkowej
- państwowe komisje ds. przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15