Konieczność opłacania abonamentu RTV to w Polsce kontrowersyjny temat. Niedługo jednak opłata ta może zostać zastąpiona inną. Mowa o opłacie audiowizualnej, którą płacić będą wszyscy. Co więcej, jeśli ktoś nie zapłaci, nie będzie mógł złożyć PIT. O jakich kwotach mowa?
Abonament RTV przejdzie do historii?
Od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej wybrzmiewa temat zrezygnowania z abonamentu RTV i zastąpienia go opłatą audiowizualną.
Obecnie projekt zastąpienia abonamentu RTV opłatą audiowizualną jest na etapie konsultacji społecznych, jednak znamy już wstępne jego założenia.
8-9 zł opłaty audiowizualnej. Kto będzie zwolniony?
Ze wstępnych przewidywań wynika, że opłata audiowizualna wyniesie około 8 lub 9 złotych miesięcznie. Teoretycznie uiszczać będzie musiał ją każdy, bez względu na to, czy posiada czy nie posiada odbiornika TV lub radiowego.
W praktyce jednak przepisy przewidują liczne grupy osób, które zwolnione będą z uiszczania opłaty audiowizualnej. Mowa o osobach o niskich dochodach, bezrobotnych, rencistach, młodzieży do 26. roku życia oraz seniorach powyżej 75 lat.
Łatwiejsza ściągalność?
Projekt zakłada też, że pobieraniem opłaty audiowizualnej zajęłyby się urzędy skarbowe. To oznacza, że opłaty tej nie da się już tak łatwo uniknąć. Urzędy skarbowe mają bowiem dużo większą skuteczność w ściąganiu należności.
Brak opłaty to brak możliwości złożenia PIT
Osoba, która pomimo obowiązku nie będzie uiszczać opłaty audiowizualnej może być narażona na sankcje prawne podobne do tych, które są stosowane przy nieuregulowaniu inny0ch obowiązkowych opłat publicznych.
Co więcej, osoba która nie zapłaci, nie będzie mogła złożyć PIT-u. Natomiast za niezłożenie PIT-u grozi grzywna, a nawet wszczęcie postępowania karno-skarbowego.
Obecnie są to jedynie wstępne przewidywania. Ostateczny kształt nowych przepisów oraz to, czy w ogóle dojdzie do ich wdrożenia poznamy dopiero za jakiś czas.
Pełna lista osób zwolnionych z abonamentu RTV
Uprawnieni do zwolnienia z opłat abonamentowych:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. - informuje gov.pl.