Każdy będzie musiał mieć w domu to urządzenie?! Ruszyła ważna kampania informacyjna

Agnieszka
Newsy
07.10.2024 9:37
Każdy będzie musiał mieć w domu to urządzenie?! Ruszyła ważna kampania informacyjna

Wraz z nadejściem okresu grzewczego zatrucia tlenkiem węgla w domowym zaciszu są odnotowywane dużo częściej. W tym sezonie doszło już do kilku takich zatruć, a to dopiero jego początek. W związku z tym strażacy wyszli z propozycją zmiany przepisów. Być może już niedługo każdy z nas będzie musiał mieć w domu to urządzenie.

Obowiązek posiadania czujnika tlenku węgla i dymu

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wyszła z propozycją zmiany przepisów. Zdaniem strażaków obowiązek posiadania w domu czujek dymu i tlenku węgla uratowałby wiele żyć.

Propozycja zmiany przepisów jest oficjalna i skierowana została do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który teraz będzie musiał ją rozpatrzyć.

Jak wyglądałby taki obowiązek w praktyce?

Pomysłodawcy zmian chcą, aby obowiązek posiadania takiego urządzenia w domu wynikał z przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Każde nowe mieszkanie miałoby na wyposażeniu czujki dymu już od momentu wejścia w życie nowych przepisów.

- Istniejące mieszkania należałoby wyposażyć w czujki dymu w następnych latach w ramach okresu przejściowego. Okres przejściowy wyniósłby pięć lat. - informuje starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w rozmowie z portalem remiza.pl.

Oprócz tego wprowadzony byłby wymóg wyposażenia w czujkę tlenku węgla pomieszczeń, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego czy gazowego.

Porozumienie strażaków z prezydentem Warszawy

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i Prezydent Warszawy chcą wspólnie edukować obywateli na temat zagrożenia, jakim jest “cichy zabójca”. W tym celu rozpoczęto kampanię informacyjną pod hasłem “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa".

 

Zatrucia tlenkiem węgla w sezonie grzewczym

Zatrucia tlenkiem węgla (CO), zwanym potocznie czadem, w mieszkaniach są częstym problemem, szczególnie w okresie grzewczym. Oto kilka powodów, dlaczego dochodzi do takich sytuacji:

  1. Nieprawidłowa wentylacja: Tlenek węgla powstaje przy niepełnym spalaniu paliw, takich jak gaz, węgiel, drewno czy olej. W pomieszczeniach, gdzie wentylacja jest niewystarczająca lub niedrożna, czad nie jest odprowadzany na zewnątrz i gromadzi się w powietrzu.

  2. Uszkodzone lub nieszczelne urządzenia grzewcze: Awaria piecyków gazowych, kominków, kuchenek czy bojlerów może prowadzić do niepełnego spalania paliwa i wytwarzania tlenku węgla. Nieszczelność systemów kominowych również sprzyja przedostawaniu się czadu do pomieszczeń.

  3. Zamknięte okna i drzwi: W celu zatrzymania ciepła w mieszkaniach zimą, często uszczelnia się okna i drzwi, co ogranicza przepływ świeżego powietrza. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może skutkować gromadzeniem się tlenku węgla.

  4. Zaniedbania w serwisowaniu urządzeń: Brak regularnych przeglądów technicznych i czyszczenia urządzeń grzewczych lub kominów zwiększa ryzyko awarii i emisji czadu.

Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest bezwonny, bezbarwny i bezsmakowy, co sprawia, że osoby narażone na jego działanie często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia aż do momentu wystąpienia objawów zatrucia.

Kluczowe Punkty
  • Okres grzewczy zwiększa ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.
  • Propozycja wprowadzenia obowiązkowych czujników tlenku węgla i dymu.
  • Nowe przepisy mogą uratować wiele żyć.
  • Wymóg instalacji czujników w nowych i istniejących mieszkaniach.
  • Kampania edukacyjna na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla.
  • Przyczyny zatruć: nieprawidłowa wentylacja, uszkodzone urządzenia, zamknięte okna, zaniedbania w serwisowaniu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną