W Polsce pojawił się nowy gatunek inwazyjny. Pluskwiaki upodobały sobie szczególnie jeden gatunek drzew, których w naszym kraju jest całe mnóstwo.
Inwazja pluskwiaków na dużą skalę
Mowa o pluskwiakach Oxycarenus lavaterae (skupieńce lipowe), które przybyły do Polski z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Zmiany klimatyczne, zwłaszcza cieplejsze zimy, mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się tego owada na nowe tereny. Okazuje się w Kaliszu i Poznaniu ma miejsce inwazja tego gatunku na dużą skalę.
Do sprawy odniosły się Lasy Państwowe publikując wpis w mediach społecznościowych. Czytamy, że gatunek ten po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2016 roku. Obecnie te ciepłolubne owady lgną do naszego kraju na większą skalę. Gatunek ten ma tendencję do tworzenia dużych skupisk szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
„Wraz z promieniami słońca na pniach lip masowo pojawiają się Skupieńce lipowe - pluskwiaki jeszcze kilka lat temu w Polsce zupełnie nieznane! To ciepłolubne owady rodzime dla regionu morza śródziemnego. Od ok. 40 lat zaczęły jednak opanowywać tereny coraz bardziej na północ, i północny wschód - m.in. Francję, Niemcy, Szwajcarię, Austrię, Węgry, Czechy, Słowację i w końcu Polskę. Przyczyny tego "pochodu" przypisuje się m.in. postępującemu ociepleniu. Pierwsze stwierdzenie z naszego kraju opisano w 2016 roku i wystarczyło kilka kolejnych lat, by skupieńce były regularnie notowane na dużym obszarze Polski. Żerują na roślinach ślazowatych, ale to lipę sobie szczególnie upodobały jako miejsce schronienia i wypoczynku i to w spękaniach jej kory można je teraz bardzo łatwo dostrzec. Tym bardziej, że w charakterystyczny sposób odbijają światło słoneczne, błyszcząc w jego promieniach trochę jak małe lustereczka” - czytamy w poście Lasów Państwowych.
Jak wygląda skupieniec lipowy?
Skupieniec lipowy to niewielki pluskwiak, osiągający długość około 4-6 mm. Jego ciało jest owalne, smukłe, z wyraźnym podziałem na głowę, tułów i odwłok. Cechą charakterystyczną jest ubarwienie – przednie skrzydła są biało-czarne, a odwłok często przybiera intensywny, czerwonawy kolor, co sprawia, że owad jest łatwo rozpoznawalny. Czułki i nogi są cienkie i długie, co umożliwia szybkie przemieszczanie się.
Czy skupieniec lipowy jest groźny dla ludzi?
Skupieniec lipowy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Nie gryzie ani nie przenosi chorób.
Pluskwiaki „pchają” się do mieszkań
Duże skupiska tych owadów mogą być uciążliwe. Owady mogą wchodzić do budynków mieszkalnych w poszukiwaniu schronienia, co może budzić niepokój. Ich obecność może być nieestetyczna i irytująca, zwłaszcza gdy pojawiają się w dużej liczbie na tarasach, balkonach czy w oknach.
Czy skupieniec lipowy jest groźny dla zwierząt?
Skupieniec lipowy nie jest groźny dla zwierząt. Nie przenosi chorób ani nie atakuje zwierząt domowych czy dzikich.