W lipcu 2024 roku opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Jej celem ma być podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Przepisy nie wejdą jednak w życie w październiku, tak jak zapowiadano.
Podniesienie kwoty z Funduszu Alimentacyjnego
Fundusz Alimentacyjny jest specjalnym funduszem, który został powołany do życia w celu zapewnienia wsparcia finansowego dzieciom, których rodzice nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego. Fundusz działa na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych, a jego głównym zadaniem jest wypłacanie świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, które nie otrzymują alimentów od zobowiązanych do tego rodziców. Aby otrzymać pieniądze z funduszu alimentacyjnego należy spełnić kryterium dochodowe. Jest to 1209 złotych netto na osobę.
Alimenty miały pójść w górę o 100%
15 lipca 2024 roku opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Podwyżka kwoty świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest założeniem „100 kornetów” Koalicji Obywatelskiej.
Celem nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych. Ma to być podwyżka o 100%.
Nowe przepisy będą stosowane w przypadku ustalania prawa do świadczeń za okresy świadczeniowe po dniu 30 września 2024 roku.
Przypomnijmy, że kwota ta nie była waloryzowana od 2008 roku.
Podwyżki jednak nie będzie w październiku
Z zapowiedzi wynikało, że podwyżka wejdzie w życie 1 października 2024 roku.
Okazuje się jednak, że nadal trwają prace legislacyjne nad projektem i nie został on jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów. Nie ma więc możliwości, że podwyżka wejdzie w życie 1 października.
Wiceminister Aleksandra Gajewska w odpowiedzi na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich zakomunikowała, że przewidywany termin zakończenia prac legislacyjnych to IV kwartał 2024 roku.
Rodzice mogą liczyć na wyrównanie
Pojawia się jednak dobra wiadomość- rodzice będą mogli prawdopodobnie liczyć na wyrównanie.
„Dzięki tym rozwiązaniom, nawet w przypadku wejścia w życie projektowanej ustawy po dniu 1 października 2024 r., rodziny otrzymają (z wyrównaniem) przysługujące im świadczenia już w wyższej wysokości” – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu.