We wtorek (24 września 2024 roku) ma odbyć się posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego politycy będą zajmować się kolejną kwestią pomocy dla powodzian.
Przyznawanie pieniędzy bez zgody UE
Rada Ministrów ma zająć się uchwałą, której celem jest wprowadzenie możliwości sprawnego dokonywania przez Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej zmian w krajowych programach finansowanych z polityki spójności bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej.
1,5 mld złotych na remonty domów
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało, że 1,5 mld złotych z funduszy europejskich trafi na obszary objęte powodzią. Środki te pochodzą z programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (na lata 2021-2027).
Pieniądze będą przeznaczone na remont domów jednorodzinnych, naprawę infrastruktury energetycznej i sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach dotkniętych przez powódź.
3,5 mld złotych na budowę wałów i zbiorników
Kolejnych 3,5 mld złotych ma zostać przeznaczonych na cele, które zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w całej Polsce. Środki finansowe będą przeznaczone na budowę zbiorników i wałów.
„1.5 mld zł - tyle przekierujemy z funduszy na odbudowę po powodzi. To środki na remont domów jednorodzinnych, naprawę infrastruktury energetycznej i sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach dotkniętych przez powódź. Kolejne 3.5 mld zł może zostać przeznaczonych na budowę wałów, zbiorników i tam czyli inwestycje, które zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w całej Polsce” - czytamy we wpisie Katarzyny Pełczyńskiej na platformie X.
Polityka spójności
Polityka spójności na lata 2021-2027 jest jednym z kluczowych instrumentów Unii Europejskiej, mającym na celu zmniejszanie różnic rozwojowych pomiędzy regionami oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju. Dzięki niej państwa członkowskie, w tym Polska, mogą realizować liczne projekty mające na celu rozwój gospodarczy, społeczny i terytorialny.
Polityka spójności na lata 2021-2027 dysponuje budżetem wynoszącym około 392 miliardów euro. Jest to znacząca część całego budżetu Unii Europejskiej, co podkreśla wagę polityki spójności jako kluczowego narzędzia inwestycyjnego w UE. Środki te są rozdzielane poprzez trzy główne fundusze:
-
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) – wspiera projekty infrastrukturalne, innowacje, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ochronę środowiska.
-
Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) – finansuje działania związane z edukacją, zatrudnieniem, integracją społeczną i zdrowiem.
-
Fundusz Spójności – przeznaczony dla mniej rozwiniętych państw członkowskich, koncentruje się na rozwoju infrastruktury transportowej oraz ochronie środowiska,
- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST)