2026 rok może okazać się prawdziwą rewolucją dla uczniów. Pod uwagę brana jest mniejsza ilość przedmiotów.
Jeden przedmiot zastąpi 4
Szczegóły przedstawiła „Rzeczpospolita”, która informuje, że geografia, chemia, fizyka oraz biologia ma zniknąć z podstawy programowej szkół podstawowych. Przedmioty te będą zastąpione jednym przedmiotem - przyrodą.
Zamiany te mają zostać wprowadzone do szkół od 2026 roku.
O reformie tej mówiła wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer. Kobieta twierdzi, że wiedza przekazywana w szkołach powinna być segmentowana i obejmować cały obszar.
Stowarzyszenie Nauczycieli popiera pomysł
Za wdrożeniem reformy jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych. Członkowie uważają, że uczniowie powinni mieć cztery lekcje przyrody pod rząd, aby mogli obcować z naturą. Twierdzą, że lekcje takie mogą odbywać się bez zeszytów i książek. Zajęcia powinny opierać się na doświadczeniach.
Przyroda aż do szóstej klasy
Członkowie Stowarzyszenia oznajmili, że przyroda powinna być wykładana co najmniej do szóstej klasy. Oddzielne przedmioty (biologia, chemia, fizyka i biologia) mogły by być wykładane dopiero w szkole ponadpodstawowej.
Załatanie braków kadrowych
Specjaliści zwracają uwagę, że połączenie czterech przedmiotów w jeden jest świetnym rozwiązaniem na załatanie braków kadrowych w placówkach oświatowych.
Zmiany w szkołach od 2025 roku
1. Mniej lekcji religii od 2025 roku
Resort Edukacji zlecił prace nad przygotowaniem i wdrożeniem rozporządzenia wprowadzającego 1 godzinę lekcji religii tygodniowo w szkołach od roku szkolnego 2025/2026.
Przypomnijmy, że obecnie w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów religia odbywa się wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo (2 zajęć przedszkolnych).
Tygodniowy wymiar lekcji etyki ustala dyrekcja szkoły.
2. Ferie zimowe w nowej, skróconej formie
Na stronie Ministerstwa Edukacji udostępniane są terminy ferii zimowych. Już teraz można sprawdzić rozpiskę na „zimowe wakacje” w roku szkolnym 2025/2026.
Okazuje się, że zostanie wprowadzona nowa forma. W kolejnym roku szkolnym ferie zostaną zredukowane do trzech terminów. Przypomnijmy, że obecnie podzielone są na cztery.
Oto szczegóły:
I. 19 stycznia - 1 lutego 2026 województwa:
-
mazowieckie,
-
pomorskie,
-
podlaskie,
-
świętokrzyskie,
-
warmińsko-mazurskie.
II. 2–15 lutego 2026, województwa:
-
dolnośląskie,
-
kujawsko-pomorskie,
-
łódzkie,
-
zachodniopomorskie,
-
małopolskie,
-
opolskie.
III. 16 lutego - 1 marca 2026, województwa:
-
podkarpackie,
-
lubelskie,
-
wielkopolskie,
-
lubuskie,
-
śląskie.