Resort Finansów przedstawił propozycję nowych przepisów, które spodobają się właścicielom garaży i miejsc parkingowych.
Zdecydowano, co z podatkiem od kapliczek
Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu nowelizacji dotyczącą podatku od nieruchomości.
Przypomnijmy, że poprzedni projekt sugerował, że podatkiem od nieruchomości zostaną objęte obiekty małej architektury. Wskazywało to, że danina zostanie nałożona na przydrożne kapliczki, krzyże, posągi ogrodowe, pergole, oczka wodne itp.
Przepisy te miały być uchwalone wraz z przepisami o opodatkowaniu garaży i nowej definicji budowli.
Nowa wersja projektu wskazuje jednak, że podatek na te obiekty NIE ZOSTANIE NAŁOŻONY. Przepisy zostały doprecyzowane. W regulacjach znajdzie się zapis mówiący, że budowlą jest obiekt niebędący budynkiem.
Pozytyw dla właścicieli garaży
Przypomnijmy, że w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządów znajdował się następujący zapis:
W przypadku garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym zastosowanie będzie miała stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych.
"W celu ujednolicenia opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych proponuje się uznać garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym za część mieszkalną takiego budynku. W efekcie tej zmiany do opodatkowania wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym będzie miała zastosowanie stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych" – można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych.
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że korzystniejsza stawka będzie jednak przysługiwać niezależnie od tego, czy garaż jest wielostanowiskowy, czy indywidualny.
Wprowadzone zostanie ujednolicenie stawek podatku od miejsc garażowych.
Wszystkie miejsca garażowe będą opodatkowane stawką „mieszkaniową” , która wynosi 1,19 złotych za metr kwadratowy.
Radni zdecydują
Maksymalne stawki podatku ustala minister finansów na podstawie danych publikowanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak ostateczną wysokość podatku określają radni gmin i miast, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby i warunki.
W praktyce podnoszenie stawek podatku od nieruchomości staje się prostym rozwiązaniem na łatanie dziur budżetowych
W III kwartale 2024 roku radni będą decydować o wysokości stawek podatku w 2025 roku.