Ustawa „Kamilka” wprowadziła sporo zmian w przepisach. Konsekwencją wdrożenia nowych regulacji są gigantyczne kolejki oczekujących pod punktami sądowymi. Chodzi o konieczność otrzymania kluczowego dokumentu.
Gigantyczne kolejki pod punktami sądowymi
Ustawa Kamilka wprowadziła między innymi obowiązek weryfikacji każdej osoby, która zawodowo zajmuje się małoletnimi. W tym celu konieczne jest okazanie pracodawcy zaświadczenia o niekaralności.
Zaświadczenie o niekaralności trzeba uzyskać przed nawiązaniem z osobą w stosunku pracy lub dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z:
-
wychowaniem,
-
edukacją,
-
wypoczynkiem,
-
leczeniem,
-
świadczeniem porad psychologicznych,
-
rozwojem duchowym,
-
uprawianiem sportu,
-
realizacją innych zainteresowań przez małoletnich.
Zaświadczenie o niekaralności pochodzi z Krajowego Rejestru Karnego. Wiele osób zostawiło obowiązek uzyskania dokumentu na ostatnią chwilę. Dlatego też od połowy sierpnia pod punktami sądowymi, które wydają zaświadczenia tworzą się gigantyczne kolejki. W kolejkach oczekują głównie nauczyciele i wychowawcy z uwagi na rozpoczynający się lada chwila rok szkolny.
Dodatkowy dzień na pobranie zaświadczenia
W związku z natężonym ruchem, Resort Sprawiedliwości zdecydował, że Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego mieszczące się przy ulicy Czerniakowskiej 100 w Warszawie będzie otwarte 31 sierpnia 2024 roku - w sobotę (od 8:15 do 16:00).
Sprawę można też załatwić online
Formalności związane z zaświadczeniem o niekaralności można załatwić także online. Trzeba mieć jednak na uwadze, że czas oczekiwania wynosi wówczas około dwóch tygodni.
Aby złożyć wniosek przez Internet, załóż konto na e-Platformie KRK – Sprawdź TUTAJ.
Ile kosztuje wydanie zaświadczenia?
Opłata za zaświadczenie wynosi, dla wniosku składanego:
-
osobiście lub pocztą – 30 zł,
-
przez Internet – 20 zł.
Surowe kary za brak zaświadczenia
Kto dopuszcza do pracy lub do innej działalności (związaniem z małoletnimi) bez uzyskania informacji z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywnie nie niższej niż 1000 złotych.
Te dokumenty musi pozyskać pracodawca
Pracodawca lub inny organizator działalności ma obowiązek sprawdzić, czy przyszły pracownik lub osoba dopuszczana do działalności figuruje w specjalnym rejestrze. Ten rejestr zawiera informacje o osobach, które zostały zidentyfikowane przez odpowiednie organy w związku z postępowaniem, które może wpływać na bezpieczeństwo innych. (Rejestr z dostępem ograniczonym, lub w Rejestr osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu małoletnich wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze).
Osoba, która ma podjąć pracę lub uczestniczyć w danej działalności, musi dostarczyć zaświadczenie o swojej niekaralności. Dotyczy to wszelkich przestępstw związanych z naruszeniem prawa, takich jak czyny zagrażające zdrowiu i życiu, oraz inne wykroczenia, które mogłyby mieć wpływ na jej zdolność do bezpiecznego wykonywania powierzonych zadań
O ustawie Kamilka
15 lutego 2024 roku w życie weszły przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, której współautorką jest Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
Rzeczniczka Praw Dziecka, ustawa ta zawiera szereg rozwiązań, mających na celu lepszą ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie im kompleksowej pomocy w przypadku skrzywdzenia.
„Te przepisy są po to, by wszyscy wiedzieli, kiedy trzeba reagować i jak należy zareagować, gdy widzimy czy podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda” – podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
Więcej o ustawie przeczytasz TUTAJ.