Anomalie pogodowe będą na porządku dziennym? Oto, co nas czeka w przyszłości

Agnieszka
Newsy
29.08.2024 13:43
Anomalie pogodowe będą na porządku dziennym? Oto, co nas czeka w przyszłości

Anomalia pogodowe to coś, co pojawia się u nas coraz częściej. Niespodziewane ulewy, opady gradu i podtopienia od jakiegoś czasu już nikogo nie zaskakują. Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości takich anomalii w pogodzie będzie jeszcze więcej. Przybliżył je Dr Michał Marosz, klimatolog z IMGW-PIB w rozmowie z RadioZET.

Dlaczego anomalia pogodowe występują coraz częściej?

Dr Michał Marosz wyjaśnił, że najczęściej przyczyną występowania anomalii pogodowych jest wzrost temperatury. Okazuje się bowiem, że im wyższa temperatura, tym większe nagromadzenie energii w atmosferze.

Silne nagrzanie powierzchni czynnej może spowodować, że mamy do czynienia z tzw. równowagą chwiejną, co sprzyja rozwojowi zjawisk konwekcyjnych, taki jak np. burza. Jeśli do tego dołożymy odpowiednią zmienność w pionowym profilu termiczno-wilgotnościowym i zróżnicowanie pionowe prędkości wiatru, to jest to pogoda sprzyjająca generowaniu zjawisk konwekcyjnych np. burz i bardzo wysokiej intensywności opadów w tym opadów gradu. – wyjaśnia.

Ekspert ostrzega także, że z takimi zdarzeniami będziemy mieć do czynienia coraz częściej.

Podtopienia będą coraz częstsze

Jedną z anomalii pogodowych, na które musimy być gotowi, są podtopienia. Ekspert przytacza sytuację z 19 i 20 sierpnia, kiedy zalana została m.in. warszawska trasa S8.

Wyjaśnia, że rok 2024 jest pod względem opadów bardzo obfity. W latach poprzednich też dochodziło do podtopień, ale były one sporadyczne.

Teraz gwałtowne ulewy są bardziej intensywne i częstsze, a nasza infrastruktura nie jest do tego przygotowana. Co więcej, wszechobecna betonoza jeszcze bardziej utrudnia odpływ wody.

- Obszary miejskie są coraz bardziej zabetonowane, w związku z czym odpływ wody jest w nich coraz szybszy. Jednak kanalizacja burzowa jest różnie projektowana, np. na opad 30-letni, czyli taki, który może zostać przekroczony raz na 30 lat. To, co wystarczało jeszcze 10 lat temu, jeśli chodzi o opad 30-letni, to teraz, jakkolwiek dobrze byłaby zaprojektowana, nie jest w stanie przyjąć takiej ilości wody. - wyjaśnia dr Michał Marosz.

Co nas czeka w przyszłości?

Ekspert jasno stwierdza, że mamy do czynienia z globalnym ociepleniem. Wylicza, że w ciągu roku możemy się spodziewać łącznie nawet 28 upalnych dni, w których temperatura przekracza 30 stopni C.

Wyjaśnia, że jeszcze kilka dekad temu takich dni było tylko kilka w roku. 

To oczywiście nie wyklucza kilku- lub kilkunastodniowego ochłodzenia. Należy więc popatrzeć na klimat jako na coś bardzo złożonego. Pogoda to nie klimat. - dodaje. 

Kluczowe Punkty
  • Anomalia pogodowe stają się coraz częstsze.
  • Wzrost temperatury jest główną przyczyną anomalii pogodowych.
  • Zwiększone nagromadzenie energii w atmosferze sprzyja powstawaniu burz i intensywnych opadów.
  • Podtopienia będą coraz częstsze z powodu gwałtownych ulew.
  • Nasza infrastruktura nie jest przygotowana na takie intensywne opady.
  • Miejskie obszary są coraz bardziej zabetonowane, co utrudnia odpływ wody.
  • Globalne ocieplenie powoduje wzrost liczby upalnych dni w roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną