Polskie uzdrowiska cieszą się sporą popularnością. Chętnie jeździmy tam wypocząć, podreperować zdrowie i poobcować z naturą. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli pokazuje jednak, że wiele z nich nie spełnia odpowiednich wymagań, mimo, że mają na to pieczątkę Ministerstwa Zdrowia.
Czym jest “uzdrowisko”?
Miano uzdrowiska może uzyskać gmina, która spełnia pewne wytyczne. Kryteriów jest pięć:
- ma złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimat o potwierdzonych właściwościach leczniczych;
- spełnia wymagania w stosunku do środowiska określone w przepisach o ochronie środowiska;
- ma infrastrukturę techniczną w zakresie:
- gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej;
- transportu zbiorowego i prowadzi gospodarkę odpadami;
- ma zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego przygotowane do prowadzenia lecznictwa. - informuje Ministerstwo Zdrowia.
12 uzdrowisk nie spełnia standardów powietrza
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przebadała 12 z 47 uzdrowisk w Polsce. Wszystkie 12 przebadanych uzdrowisk nie spełnia wymogów dotyczących jakości powietrza. Oznacza to, że nie spełnia standardów dotyczących klimatu.
NIK podkreśla, że może być to szkodliwe nie tylko dla kuracjuszy z chorobami płuc, ale także dla dzieci.
Ponad połowa uzdrowisk leży bowiem na południu kraju, gdzie jakość powietrza jest niższa. Obszary te mają do czynienia z wysokim poziomem smogu.
Minister zdrowia i tak zatwierdzał status
NIK twierdzi, że minister zdrowia, pomimo, że miał świadomość niespełnienia wymogów dotyczących klimatu, i tak zezwalał na podtrzymanie statusu uzdrowisk.
NIK donosi, że minister zdrowia posiadał dokumenty wskazujące na niespełnienie wymagań.
Mimo to w każdym przypadku potwierdzono status uzdrowiska bez żadnych zastrzeżeń. Dlatego negatywnie oceniono działania Ministra Zdrowia oraz jednej z jednostek odpowiedzialnych za potwierdzanie właściwości leczniczych klimatu. - czytamy w raporcie NIK.
Pracownicy Ministerstwa Zdrowia będą mieć kłopoty?
NIK w swoim raporcie jasno podkreślił, że:
potwierdzenie wymienionych powyżej informacji oraz niepodjęcie przez upoważnionych pracowników Ministerstwa Zdrowia działań określonych w ustawie uzdrowiskowej w związku z niespełnieniem wymagań dotyczących jakości powietrza noszą znamiona czynów zabronionych, polegających na poświadczeniu nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne oraz niedopełnieniu obowiązków.