Religia w szkole: Nowe zasady od września 2024 i kolejna rewolucja w 2025!

Martyna P.
Newsy
21.08.2024 10:55
Religia w szkole: Nowe zasady od września 2024 i kolejna rewolucja w 2025!

Rok szkolny 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami. Przyniesie on wiele zmian w zakresie zajęć z religii. Czego mogą spodziewać się uczniowie? 

Czy religia zniknie z planu zajęć?

Wiceminister Edukacji Joanna Mucha udzieliła wywiadu dla Radia ZET. Zakomunikowała w nim, że Resort nie ma planów usunięcia lekcji religii z planu zajęć w szkołach.

Według Joanny Muchy na zajęciach religii nie powinno mówić się o aborcji, związkach partnerskich, czy homoseksualizmie. Kobieta twierdzi, że religia nie powinna być ideologią.

Joanna Mucha podkreśliła, że decyzję o usunięciu religii z planu zajęć podejmować powinna społeczność szkolna, czyli nauczyciele, dzieci i rodzice, nie biskup.

Zmiany w lekcjach religii od września 2024

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 22 marca 2024 roku zakłada, że od 1 września 2024 roku ocena z religii (lub etyki) NIE BĘDZIE wliczana do średniej ocen.

Ocena z religii lub etyki będzie widniała na świadectwie szkolnym po ocenie z zachowania.

Resort zdecydował, że ocena nie będzie miała wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy.

Zdjęcie Duże zmiany w lekcjach religii od września 2024! Reforma nastąpi też w kolejnym roku szkolnym #1

Mniej lekcji religii od 2025 roku

Resort Edukacji zlecił prace nad przygotowaniem i wdrożeniem rozporządzenia wprowadzającego 1 godzinę lekcji religii tygodniowo w szkołach od roku szkolnego 2025/2026.

Przypomnijmy, że obecnie w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów religia odbywa się wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo (2 zajęć przedszkolnych).

Tygodniowy wymiar lekcji etyki ustala dyrekcja szkoły.

Będzie łączenie grup

W kwietniu 2024 roku został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczący zasad organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Przypomnijmy, że obecnie szkoły i przedszkola muszą organizować lekcje religii w danej klasie lub w danym oddziale, jeśli chęć udziału w zajęciach zgłosi minimum 7 uczniów z danej klasy lub oddziału. W przypadku mniejszej niż siedem liczby zgłoszonych uczniów (z danego oddziału lub danej klasy) szkoła organizuje naukę religii lub etyki w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.

Nowe przepisy mają zezwolić na organizowanie lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej, gdy na lekcje religii zgłosiło się 7 lub więcej uczniów. Jednocześnie projekt przewiduje maksymalną liczbę uczniów w grupie (30 osób), w której będzie prowadzona nauka religii lub etyki dla uczniów szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia. Dla dzieci w przedszkolu i uczniów klas I-III szkoły podstawowej maksymalna liczebność grupy na lekcji religii wyniesie 25.

Zasady te będą dotyczyć szkół i przedszkoli. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2024 roku.

Kluczowe Punkty
  • Rok szkolny 2024/2025 przyniesie zmiany w zakresie zajęć z religii.
  • Ministerstwo Edukacji nie planuje usunięcia lekcji religii z planu zajęć.
  • Ocena z religii lub etyki nie będzie wliczana do średniej ocen od września 2024 roku.
  • Od roku szkolnego 2025/2026 lekcje religii będą odbywać się raz w tygodniu.
  • Nowe przepisy dotyczące organizowania lekcji religii wejdą w życie 1 września 2024 roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną