Wiek emerytalny w Polsce zawsze rozgrzewa dyskusję. Z jednej strony nikt nie chce być zmuszony pracować do tak późnego wieku, z drugiej strony rosnące świadczenia dla seniorów i kryzys demograficzny zwracają uwagę ekspertów. Wypowiedział się na ten temat między innymi dr Tomasz Kopyściański wykładowca Uniwersytetu WSB Merito w rozmowie z "Faktem".
Podniesienie wieku emerytalnego nieuniknione?
Dr Tomasz Kopyściański w rozmowie z portalem podkreślił, że w naszych warunkach podniesienie wieku emerytalnego jest nieuniknione i powinno to nastąpić prędzej niż później.
Dodał, że problemem w Polsce jest też upolitycznienie tego temu.
- Szkoda, że ten temat tak został u nas upolityczniony, bo jeżeli spojrzymy na inne unijne kraje, to w zasadzie w każdym z nich taka debata się toczy, a w niektórych z nich takie decyzje już podjęto - stwierdził.
Wyższe świadczenia albo niższy wiek emerytalny
Ekspert zwraca uwagę na fakt, że im dłużej pracujemy, tym na wyższe świadczenia możemy liczyć. Niestety, w obecnym systemie nie da się połączyć niskiego wieku emerytalnego i wysokich świadczeń.
Co więcej, zaznacza, że kryzys demograficzny jest poważnym problemem i wiele wskazuje na to, że problem ten będzie się jeszcze bardziej pogłębiał.
- Jeżeli chcemy jednocześnie żyć coraz dłużej i dostawać emerytury na godnym poziomie, to przy wydłużającej się średniej życia i jednocześnie starzeniu się społeczeństwa, z takim wyzwaniem będziemy musieli się zmierzyć - podkreślił ekonomista.
Wiek emerytalny do góry szczególnie dla kobiet
Głos w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, szczególnie kobietom, zabrała też minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
-Piętnaście lat temu na jedną osobę w wieku emerytalnym pracowały cztery osoby, teraz to są niespełna trzy, w 2050 roku to będą mniej niż dwie. To są twarde dane - oświadczyła.
"Jeśli nic nie zrobimy, przyszłe emerytury będą znacznie niższe (prognoza ZUS to nawet 23 proc. ostatniej pensji)" - pisała wcześniej w serwisie X.
Na razie na horyzoncie nie ma jednak żadnych konkretnych zapewnień ani działań mających na celu podniesienie wieku emerytalnego.