Wiceminister Edukacji Joanna Mucha odniosła się do kwestii religii w szkołach. Czy przedmiot ten zostanie w planie lekcji uczniów?
Czy religia zostanie w planie zajęć?
Wiceminister Edukacji Joanna Mucha udzieliła wywiadu dla Radia ZET. Zakomunikowała w nim, że Resort nie ma planów usunięcia lekcji religii z planu zajęć w szkołach.
Według Joanny Muchy na zajęciach religii nie powinno mówić się o aborcji, związkach partnerskich, czy homoseksualizmie. Kobieta twierdzi, że religia nie powinna być ideologią.
Joanna Mucha podkreśliła, że decyzję o usunięciu religii z planu zajęć podejmować powinna społeczność szkolna, czyli nauczyciele, dzieci i rodzice, nie biskup.
Oceny nie będą wliczać się do ocen końcowych
Kobieta przypomniała, że roku szkolnym 2024/2025 oceny z religii i etyki NIE BĘDĄ wliczały się do średniej ocen końcowych.
Redukcja religii
W planach Ministerstwa Edukacji jest także ograniczenie lekcji religii do jednej w tygodniu od września 2025 roku.
Będzie łączenie grup
W kwietniu 2024 roku został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczący zasad organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Przypomnijmy, że obecnie szkoły i przedszkola muszą organizować lekcje religii w danej klasie lub w danym oddziale, jeśli chęć udziału w zajęciach zgłosi minimum 7 uczniów z danej klasy lub oddziału. W przypadku mniejszej niż siedem liczby zgłoszonych uczniów (z danego oddziału lub danej klasy) szkoła organizuje naukę religii lub etyki w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.
Nowe przepisy mają zezwolić na organizowanie lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej, gdy na lekcje religii zgłosiło się 7 lub więcej uczniów. Jednocześnie projekt przewiduje maksymalną liczbę uczniów w grupie (30 osób), w której będzie prowadzona nauka religii lub etyki dla uczniów szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia. Dla dzieci w przedszkolu i uczniów klas I-III szkoły podstawowej maksymalna liczebność grupy na lekcji religii wyniesie 25.
Zasady te będą dotyczyć szkół i przedszkoli. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2024 roku.