Od września 2024 do szkół wejdzie obowiązkowa nauka strzelania!? Mija okres przejściowy i pojawiają się wątpliwości

Martyna P.
Newsy
30.07.2024 12:46
Od września 2024 do szkół wejdzie obowiązkowa nauka strzelania!? Mija okres przejściowy i pojawiają się wątpliwości

Prawdopodobnie od września 2024 roku uczniowie będą musieli przechodzić specjalne szkolenie. Zdania rodziców i nauczycieli są podzielone.

Obowiązkowe szkolenie strzeleckie w szkołach!?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji w roku szkolnym 2024/2025 w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa (EDB) będą przechodzić szkolenie strzeleckie. 

Przypomnijmy, że chociaż nowe przepisy weszły w życie z 1 września 2022 r., to w przypadku wymagania dotyczącego wykonywania przez ucznia szkoły ponadpodstawowej strzelania z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych przewidziano trwający 2 lata okres przejściowy. Okres ten właśnie się kończy. 

Szkolenie dla uczniów szkół podstawowych obejmie wiedzę z zakresu zasad składania i rozkładania broni. Teoretyczne zajęcia mają objąć tematyką bezpiecznego obchodzenia się z bronią.

Uczniowie szkół średnich będą uczyć się używania broi kulowej, pneumatycznej, repliki broni strzeleckiej. Będą korzystać też ze strzelnic wirtualnych lub laserowych.

Strzelnica w powiecie”

Ministerstwo Edukacji podkreśla, że możliwe będzie wykorzystanie strzelnic znajdujących się w posiadaniu innych podmiotów (kluby sportowe, jednostki policji, jednostki wojska).

„Ten zakres zajęć edukacji dla bezpieczeństwa może być realizowany przy użyciu środków własnych szkoły czy jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły (np. strzelnice zorganizowane w ramach ogłaszanych od 2019 r. konkursów ofert Ministra Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie”), jak również poprzez wykorzystanie strzelnic, strzelnic wirtualnych i laserowych znajdujących się w posiadaniu innych podmiotów” - podkreśliła wiceminister Edukacji.

Nauczyciele będą mogli mieć przeznaczone na szkolenie strzeleckie nie więcej niż 3 godziny w trakcie roku szkolnego.

Zdjęcie Od września 2024 do szkół wejdzie obowiązkowa nauka strzelania!? Mija okres przejściowy i pojawiają się wątpliwości #1

Pojawiają się wątpliwości

Pojawia się jednak wiele obaw. Jedną z nich jest nieodpowiednie wyposażenie szkół. Szkolenia musiałby odbywać się poza terenem placówki, a to wiązałoby się w kilkugodzinnym wyjazdem. Ponadto na takie wyjście konieczny będzie drugi opiekun.

Nauczyciele uważają, że wielu uczniów jest niedojrzałych emocjonalnie. Brak dojrzałości emocjonalnej może prowadzić do nieodpowiedniego postrzegania broni jako narzędzia mocy czy dominacji, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku młodych ludzi. Szkolenie strzeleckie może nieumyślnie wzmacniać agresywne tendencje, jeśli nie będzie prowadzone z odpowiednią ostrożnością i nadzorem psychologicznym.

Nauczyciele obawiają się, ze część rodziców nie wyrazi zgody na tego typu szkolenie.

Edukacja dla bezpieczeństwa

Przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa jest obowiązkowo realizowany w:

  • klasie VIII szkoły podstawowej,
  • klasie I szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia) w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

Edukacja dla bezpieczeństwa służy przygotowaniu uczniów do właściwego zachowania i odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia oraz w stanach nadzwyczajnych.

Przedmiot obejmuje treści kształcenia z zakresu bezpieczeństwa państwa, treści dotyczące organizacji działań ratowniczych, pierwszej pomocy oraz edukacji obronnej.

Szkolenia strzeleckie mają być realizowane w podstawie programowej właśnie tego przedmiotu. 

Kluczowe Punkty
  • Obowiązkowe szkolenie strzeleckie w szkołach od września 2024 roku.
  • Szkolenie będzie częścią przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa (EDB).
  • Szkolenie obejmować będzie broń kulową, pneumatyczną, repliki broni oraz strzelnice wirtualne i laserowe.
  • Szkolenie będzie realizowane we współpracy z klubami sportowymi, jednostkami policji i wojska.
  • Nauczyciele otrzymają 3 godziny na szkolenie w ciągu roku szkolnego.
  • Obawy dotyczące nieodpowiedniego wyposażenia szkół i emocjonalnej dojrzałości uczniów.
  • Edukacja dla bezpieczeństwa jest obowiązkowa od klasy VIII szkoły podstawowej oraz w klasie I szkół ponadpodstawowych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną