Donald Tusk poinformował, że osiągnął porozumienie z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie renty wdowiej. Co ustalono?
Doszło do porozumienia w sprawie wdowiej renty
Donald Tusk poinformował, że doszło do porozumienia z Resortem Rodziny i uzyskali oni wspólne stanowisko w sprawie szczegółów.
W piątek 26 lipca 2024 roku ma odbyć się drugie czytanie obywatelskiego projektu renty wdowiej. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma przedstawić poprawki (zgłoszono 25 poprawek).
Bardzo prawdopodobne, że dziś dojdzie do przyjęcia renty wdowiej przez Sejm.
Rząd szacuje, że z nowego programu wsparcia skorzystają 2 miliony osób.
Na stronie Kancelarii Rady Ministrów czytamy, że projekt ustawy o rencie wdowiej to krok w stronę poprawy jakości życia seniorów po stracie współmałżonka. Rząd przyjął stanowisko kierunkowe, w którym wskazuje na potrzeby zmian i dostosowania projektu do możliwości finansowych budżetu państwa.
Od kiedy wypłata pieniędzy?
W planach rządu jest wdrożenie ustawy 1 stycznia 2025 roku. Wypłata pieniędzy miałaby ruszyć 1 lipca 20254 roku.
Renta wdowia będzie jednak niższa
Projekt ustawy przewiduje możliwość pobierania zarówno renty rodzinnej, jak i innego świadczenia emerytalno-rentowego (emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy). Jedno ze świadczeń wypłacane byłoby w całości, a drugie w części.
Przypomnijmy, że projekt obywatelski zakładał, że renta wdowia miała wynosić 50% drugiej emerytury. Rząd zdecydował się jednak na obniżenie tej wartości. Oto, jak wygląda obecna propozycja wypłaty drugiego świadczenia:
-
od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15%,
-
od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25%.
Przyjęcie tych założeń przekładałoby się w następujący sposób na skutki finansowe wejścia w życie projektu:
- w 2025 roku – od 3,2 mld do 4,2 mld;
- w 2026 roku – od 6,7 mld do 9 mld;
- w 2027 roku – od 11,9 mld do 15,8 mld.
Dokładne wartości będą zależne od tego, czy z uprawnienia skorzystałoby 75% czy 100% jego potencjalnych beneficjentów.
W 2028 roku zastanowią się nad podwyżką
W 2028 roku ma zostać podjęta dyskusja nad ewentualnym podniesieniem pułapu. Rada Ministrów ma dokonać weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, aby ocenić możliwość i zasadność jego podwyższenia.
Jak jest obecnie?
Obecnie, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Osoba uprawniona do takich świadczeń musi dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać.
Jeśli samodzielnie nie podejmie takiej decyzji, będzie otrzymywać świadczenie wyższe. Zasada ta odnosi się także do zbiegu prawa do renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.