Kto skorzysta z renty wdowiej i ile to będzie kosztować?! Padły konkretne liczby!

Kto skorzysta z renty wdowiej i ile to będzie kosztować?! Padły konkretne liczby!

Według rządowych szacunków, około dwa miliony osób będzie mogło skorzystać na wprowadzeniu renty wdowiej przewidzianej w obywatelskim projekcie ustawy. Jak poinformowano w oficjalnym oświadczeniu, wnioski o nowe świadczenie będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Warunki przyznania świadczenia

Projekt ustawy przewiduje, że wdowiec lub wdowa będą mieli możliwość zatrzymania swojego obecnego świadczenia oraz zwiększenia go o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku, albo pobierania pełnej renty rodzinnej i dodatkowo 50% swojego świadczenia. Obecnie, w przypadku prawa do kilku świadczeń, można otrzymywać tylko jedno. Planowane jest stopniowe wprowadzanie tych zmian: początkowo 15%, następnie 20%, aż do osiągnięcia pułapu 50%.

Rząd zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a wypłaty zgodnie z nowymi zasadami ruszą od 1 lipca 2025 roku.

Koszty projektu

Premier poinformował, że koszty projektu szacowane są na 13 do 25 miliardów złotych. Minister rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła, że z uwagi na znaczący koszt, wdrażanie nowych przepisów będzie stopniowe, aby uniknąć szoku budżetowego. Pierwszy rok wdrożenia oznacza koszt 4 miliardów złotych, kolejny 9 miliardów, a w następnych latach kilkanaście miliardów rocznie. O kolejnych działaniach zdecyduje Rada Ministrów. 

Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że choć koszty są wysokie, pieniądze te trafią do osób starszych w trudnej sytuacji, co stanowi odpowiedzialne podejście społeczne.

Stanowiska polityków

Premier Donald Tusk ogłosił na konferencji prasowej, że rząd doszedł do porozumienia w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o rencie wdowiej. Natomiast Szymon Hołownia, lider Polski 2050, poinformował, że w klubie Polska 2050-TD nadal trwają dyskusje nad poparciem projektu.

Hołownia podkreślił znaczenie projektu dla wielu wyborców, ale zaznaczył też konieczność zrównoważenia jego kosztów w trosce o sprawiedliwość międzypokoleniową. Zauważył, iż młodzi ludzie często pytają, kiedy przyjdzie czas na wsparcie dla nich. Stąd też jego ugrupowanie zamierza upewnić się, że zostały zminimalizowane wszystkie zagrożenia związane z tym projektem, zanim zdecyduje o jego poparciu. 

Kluczowe Punkty
  • Około dwa miliony osób będzie mogło skorzystać na wprowadzeniu renty wdowiej.
  • Wnioski o nowe świadczenie będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.
  • Wdowiec lub wdowa będą mieli możliwość zatrzymania swojego obecnego świadczenia oraz zwiększenia go o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
  • Planowane jest stopniowe wprowadzanie tych zmian: początkowo 15%, następnie 20%, aż do osiągnięcia pułapu 50%.
  • Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a wypłaty zgodnie z nowymi zasadami ruszą od 1 lipca 2025 roku.
  • Koszty projektu szacowane są na 13 do 25 miliardów złotych.
  • Wdrażanie nowych przepisów będzie stopniowe, aby uniknąć szoku budżetowego.
  • Rząd doszedł do porozumienia w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o rencie wdowiej.
  • W klubie Polska 2050-TD nadal trwają dyskusje nad poparciem projektu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną