21 lipca zanotowano najcieplejszy dzień na Ziemi, odkąd zaczęto prowadzić pomiary, jak wynika z wstępnych danych Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia globalna temperatura powietrza tego dnia osiągnęła 17,09 stopnia Celsjusza, co jest nowym rekordem, przewyższającym poprzedni z 6 lipca ubiegłego roku, wynoszący 17,08 stopnia Celsjusza. Dla porównania, rekord z 13 sierpnia 2016 roku wynosił 16,8 stopnia Celsjusza.
Fale upałów na świecie
W ciągu ostatniego tygodnia fale upałów nawiedziły rozległe obszary, od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, po Rosję i Japonię. Reuters zauważył, że te ekstremalne warunki pogodowe mogą przyczynić się do dalszego bicia rekordów temperatury. Carlo Buontempo, dyrektor Copernicusa, wskazał, że początki tego tygodnia mogą przynieść jeszcze wyższe wartości temperatury.
Długoterminowe trendy
Copernicus Climate Change Service od 1940 roku monitoruje globalne zjawiska pogodowe, a ostatnie miesiące wskazują na wyraźny trend wzrostu temperatur. Tegoroczny czerwiec był globalnie najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów, a od czerwca 2023 roku zanotowano 13 kolejnych miesięcy z rekordowo wysokimi temperaturami. Szczególnie znaczące jest, że każdy z tych miesięcy charakteryzował się temperaturą o co najmniej 1,5 stopnia Celsjusza wyższą niż w czasach przedindustrialnych (lata 1850-1900).
Prognozy na przyszłość
Rok 2023 uznano za najcieplejszy rok w historii, ale naukowcy ostrzegają, że ze względu na postępujące zmiany klimatyczne oraz zjawisko El Nino, kolejne lata mogą przynieść jeszcze wyższe temperatury. Dyrektor serwisu Copernicus, Carlo Buontempo, zaznaczył, że rosnąca ilość gazów cieplarnianych w atmosferze prawdopodobnie spowoduje dalsze bicia rekordów w najbliższych miesiącach i latach.
Skutki ekstremalnych temperatur
Skutki tych ekstremalnych temperatur są odczuwalne na całym świecie. W Hiszpanii od początku tegorocznych zmarło ponad 180 osób, a w poprzednim miesiącu gorączki zabiły sześciu turystów w Grecji. Według szacunków naukowców, w zeszłym roku upały doprowadziły do śmierci ok. 60 tys. osób na terenie całej Europy! Rosnące temperatury wpływają na zdrowie ludzkie, ekosystemy oraz gospodarki krajów na całym świecie, co podkreśla pilną potrzebę działań na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych i adaptacji do nowych warunków.