Wzrośnie kwota ważnego zasiłku! Rada Ministrów zdecydowała także o nowych kryteriach

Martyna P.
Biznes i finanse
22.07.2024 12:17
Wzrośnie kwota ważnego zasiłku! Rada Ministrów zdecydowała także o nowych kryteriach

Rada Ministrów przeprowadziła weryfikację kryteriów dochodowych z pomocy społecznej. W związku z tym kwota popularnego zasiłku wzrośnie.

Zasiłek stały wzrośnie o 23%

Weryfikacja kryteriów dochodowych przeprowadzana jest co trzy lata. Do wykazu prac legislacyjnych trafiła ostateczna propozycja kryteriów dochodowych wraz z kwotami świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Propozycja ta ma zostać przyjęta przez rząd w III kwartale 2024 roku.

Maksymalna kwota zasiłku stałego (socjalnego) w 2025 roku ma wynosić 1229 złotych (obecnie maksymalna kwota wynosi 1000 złotych).

Zmieni się także kryterium dochodowe

W 2025 roku zmieni się również kryterium dochodowe, które uprawnia do pobierania zasiłku stałego (socjalnego).

  • Dla osobny samotnie gospodarującej będzie to 1010 złotych (teraz jest 776 złotych). Będzie to wzrost o 30%,
  • Dla osoby w rodzinie będzie to 823 złotych (teraz jest 600 złotych). Będzie to wzrost o 37%.

Zgodnie z przepisami zweryfikowane kryteria dochodowe oraz maksymalna kwota zasiłku stałego obowiązują od dnia 1 stycznia roku następującego po roku – czyli od stycznia 2025 roku.

Zdjęcie Wzrośnie kwota ważnego zasiłku! Rada Ministrów zdecydowała także o nowych kryteriach #1

Kto może pobierać zasiłek stały (socjalny)?

Zasiłek stały to świadczenie pieniężne dla osób o niskich dochodach, które są niezdolne do pracy z powodu wieku lub w ogóle są niezdolne do pracy.

Zasiłek stały przysługuje:

  • pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;

  • pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Jak długo można pobierać zasiłek stały (socjalny)?

Nie przyjęto żadnych konkretnych ram czasowych.

Przyjmuje się, że zasiłek przyznaje się na okres ważności orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W przypadku osób posiadających stałe orzeczenie lub niezdolnych do pracy z powodu wieku, zasiłek przyznaje się bezterminowo.

Komu NIE przysługuje zasiłek stały?

Zasiłek nie będzie przysługiwać jeżeli osoba ubiegająca się o niego ma przyznaną rentę rodzinną, świadczenie pielęgnacyjne lub dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka, a także gdy utraciła prawo do zasiłku dla bezrobotnych z powodu zakończenia ustawowego okresu jego pobierania.

Prawo do świadczeń z pomocy społecznej ( w tym do zasiłku stałego) nie przysługuje również osobie odbywającej karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem osób odbywających karę w systemie dozoru elektronicznego. Natomiast osobie tymczasowo aresztowanej prawo do świadczeń zostaje zawieszone, co oznacza, że za okres tymczasowego aresztowania świadczenia nie są wypłacane.

Jak ubiegać się o zasiłek?

  • Świadczenia pomocy społecznej udzielane są na wniosek samej osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego (np. w przypadku dziecka -  jego rodziców albo opiekunów prawnych) lub innej osoby. 

  • W niektórych przypadkach, zwłaszcza w stosunku do osób, które nie mają świadomości swoich praw, pomoc społeczna udzielana jest z urzędu.

Wniosek może mieć formę elektroniczną lub pisemną. Należy złożyć go do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania lub pobytu.

WAŻNE: Do wniosku należy dołączyć kserokopię dokumentów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, np. zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia za pracę, emerytury, orzeczenia o niepełnosprawności.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Kluczowe Punkty
  • Rada Ministrów przeprowadziła weryfikację kryteriów dochodowych z pomocy społecznej, co spowoduje wzrost kwoty zasiłku.
  • Maksymalna kwota zasiłku stałego wzrośnie o 23% i wyniesie 1229 złotych od 2025 roku.
  • Zmieni się również kryterium dochodowe: dla osoby samotnie gospodarującej wzrośnie do 1010 złotych (o 30%), a dla osoby w rodzinie do 823 złotych (o 37%).
  • Zasiłek stały przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, o niskich dochodach.
  • Zasiłku nie otrzymają osoby z rentą rodzinną, świadczeniem pielęgnacyjnym, dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka oraz osoby odbywające karę pozbawienia wolności (z wyjątkiem systemu dozoru elektronicznego).
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną