Osoby, które do tej pory były wykluczone z leczenia sanatoryjnego będą miały szanse z niego skorzystać. Wszystko za sprawą nowych przepisów.
Więcej osób wyjedzie do sanatorium
Sprawę przybliżył dziennik "Fakt", który przypomina, że obecne przepisy NIE zezwalają na wyjazd do sanatorium osobom, które w ostatnim roku leczyły się onkologicznie. Jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy dotyczą osób, które borykały się w nowotworem nerek, czy tarczycy. Mogą one wyjechać do sanatorium dopiero po 5 latach od czasu zakończenia leczenie operacyjnego, stosowania radioterapii i chemioterapii (nie wlicza się w to okres leczenie hormonalnego).
Jest zielone światło
Sejm zajmuje się obecnie nowymi przepisami w zakresie kwalifikowania do sanatoriów. Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Leczenia Uzdrowiskowego zdecydowano, że zmiany są konieczne i muszą zostać wdrożone. Nowe regulacje zakładają skrócenie pięcioletniej karencji.
Opcja dla osób w trakcie leczenia
Wśród nowych propozycji znalazła się także opcja dla osób w trakcie leczenia onkologicznego. Pacjenci tacy mogliby korzystać z "rekonwalescencji onkologicznej" po zakończonym etapie leczenie lub w przerwie leczenia.
Bezpłatny turnus w sanatorium
Nie każdy wie, że kobiety, które zmagały się z nowotworem piersi mogą skorzystać z bezpłatnego turnusu w sanatorium. Z opcji tej mogą skorzystać Panie, które są ubezpieczone, przebywają na zwolnieniu lekarskim i są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy.
Rehabilitacja może odbywać się ambulatoryjnie lub sanatoryjnie. Koszty zaraz z dojazdem pokrywane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Program ten realizowany jest od 2010 roku.
Skierowanie do sanatorium po nowemu
Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące kierowania pacjentów na terapię uzdrowiskową lub rehabilitację zakłada szereg istotnych zmian. Zamiany weszły w życie 5 marca 2024 roku.
Tylko skierowania elektroniczne
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 roku skierowania do sanatorium wystawiane są w formie elektronicznej.
Resort Zdrowia przekonuje, że elektroniczne skierowania są świetnym rozwiązaniem, gdyż nie da się ich zgubić. Ponadto można mieć od nich stały dostęp za pośrednictwem IKP (Internetowego Konta Pacjenta).
Więcej o e-skierowaniu znajdziesz TUTAJ.
Papierowe skierowanie tylko w tych przypadkach
Ważną informacją jest to, że po wdrożeniu zmian, nadal można wystawić papierowe skierowania.
Możliwe jest to w dwóch przypadkach:
- Skierowanie na leczenie poza granicami Polski,
- Lekarz nie ma dostępu do Internetu.
Skierowanie w formie papierowej należy dostarczyć do wojewódzkiego oddziałku NFZ w terminie 30 dni od daty wystawienia. Dokument musi być umieszczony w kopercie z dopiskiem:
- Skierowanie na terapię uzdrowiskową lub,
- Skierowanie na rehabilitację w uzdrowisku.