Wcześniej tylko część, a teraz wszyscy producenci! Od 1 lipca butelki i kartony nie będą już takie same

Martyna P.
Newsy
01.07.2024 10:05
Wcześniej tylko część, a teraz wszyscy producenci! Od 1 lipca butelki i kartony nie będą już takie same

Wiceminister Klimatu i Środowiska Anita Sowińska przypomina, że od 1 lipca 2024 roku w życie wchodzi nowy obowiązek. Niektóre firmy już wcześniej wdrożyły rozwiązania, które wielu konsumentom działają na nerwy.  

 

Od 1 lipca nowy obowiązek 

Mowa o obowiązku przytwierdzania zakrętek do butelek, który zaczął obowiązywać od 1 lipca 2024 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej.  

Nowe wytyczne zostały wprowadzone w Polsce za sprawą unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastics).  

Producenci napojów w jednorazowych opakowaniach do 3 l (butelkach i kartonach) będą musieli zakrętki i wieczka wykonane z tworzyw sztucznych trwale przymocować do tych opakowań. Producenci będą zobowiązani do zapewnienia, aby opakowania te wraz z zakrętkami zawierały materiały z recyklingu. 

Wielu producentów już wcześniej wdrożyło nowe rozwiązania do swoich produktów. Od 1 lipca 2024 nowe wytyczne stały się obowiązkiem.  

“Takie nakrętki przechodzą przez sita w sortowniach odpadów i lądują najczęściej albo na składowiskach, albo w najlepszym wypadku są spalane. Ale nie o to nam chodzi, dlatego że te nakrętki są bardzo cennym surowcem i chcemy, aby one trafiały do recyklingu, a nie na składowiska czy do spalenia” - Anita Sowińska wyjaśniła podczas konferencji prasowej (27.06.2024).  

Kobieta podkreśliła, że ekologicznym rozwiązaniem jest wrzucenie zużytej butelki wraz z nakrętką do pojemnika na plastik (kolor żółty).  

 

Dlaczego wprowadzono przepisy? 

W Polsce i w innych krajach europejskich od lat segregowało się osobno butelkę i osobno jej nakrętkę. Głównie po to, aby nakrętki oddać na szczytny cel. Firmy recyklingowe płaciły bowiem fundacjom zbierającym nakrętki za ich gromadzenie. 

Obecnie jednak, z ekologicznego punktu widzenia, taka segregacja nie ma sensu. Dzisiejsza technologia pozwala bowiem na skuteczny recykling całego opakowania - wraz z nakrętką i naklejką. 

W uzasadnieniu unijnej dyrektywy można przeczytać, że wykonane z tworzyw sztucznych zakrętki i wieczka używane do pojemników na napoje należą do artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach w Unii.  

 

 

Część klientów jest zirytowana  

Zdaniem dużej części internautów, napoje z przymocowaną do opakowania nakrętką to niezbyt dobry pomysł. Konsumenci wskazują między innymi na utrudnione nalewanie napoju lub picie z butelki. 

W sieci łatwo znaleźć pomysły na pozbywanie się przymocowanych nakrętek.  

Wiele firm zwracało uwagę na spore koszty związane z przystosowaniem linii produkcyjnych.  

Więcej o dyrektywnie SUP znajdziesz TUTAJ

 

 

Kluczowe Punkty
  • Nowe wytyczne Unii Europejskiej dotyczące przytwierdzania zakrętek do butelek wchodzą w życie od 1 lipca 2024 roku.
  • Dyrektywa SUP (Single Use Plastics) wymaga, aby zakrętki i wieczka były trwale przymocowane do jednorazowych opakowań do 3 litrów.
  • Ekologicznym rozwiązaniem jest wrzucenie zużytej butelki wraz z nakrętką do pojemnika na plastik (kolor żółty).
  • Nowe przepisy mają na celu zwiększenie recyklingu zakrętek, które często lądują na składowiskach lub są spalane.
  • Wcześniej w Polsce segregowano osobno butelki i nakrętki, co z ekologicznego punktu widzenia obecnie nie ma sensu.
  • Niektórzy konsumenci są niezadowoleni z nowego obowiązku, wskazując na utrudnienia w nalewaniu napoju lub piciu z butelki.
  • Firmy muszą ponosić dodatkowe koszty związane z przystosowaniem linii produkcyjnych do nowych wytycznych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną