Kobieta wyznała księdzu, że mąż ją bije. Rada duchownego wywołała spore kontrowersje!

Agnieszka
Styl życia
19.06.2024 13:25
Kobieta wyznała księdzu, że mąż ją bije. Rada duchownego wywołała spore kontrowersje!

Co ma zrobić kobieta, wobec której mąż stosuje przemoc fizyczną i pije? Odejść, czy zostać? Na pytanie zdesperowanej kobiety odpowiedział ksiądz, który aktywnie działa na Tik Toku. Jego stanowisko było zgodne z tym, co postuluje kościół rzymskokatolicki. 

Rozwód kościelny

Osoba wierząca, biorąca ślub kościelny, musi liczyć się z tym, że w większości przypadków nie otrzyma rozwodu kościelnego. Owszem, zdarzają się medialne wyjątki, jednak rzadko do nich dochodzi. Co więcej, z formalnego punktu widzenia nie jest to nawet rozwód, a unieważnienie małżeństwa.

Dla większości osób rozwód kościelny nie jest jednak koniecznością, ale są i tacy, dla których uzyskanie go jest bardzo istotne z punktu widzenia wiary. 

Ksiądz dał bitej kobiecie radę

Ksiądz Piotr Jarosiewicz, aktywnie działający w mediach społecznościowych, otrzymał pytanie od jednej ze swoich widzek. Zapytała, co ma zrobić w sytuacji, gdy mąż nadużywa alkoholu i stosuje wobec niej przemoc fizyczną. Napisała, że boi się odejść od męża, bo ślubowała przed Bogiem i boi się grzechu.

Ksiądz Jarosiewicz zasugerował, że jednym z rozwiązań jest separacja - czasowa lub trwała. Wyjaśnił, że tak uniknie grzechu. 

– Jest coś, co się nazywa separacja, czasowa bądź trwała. Z separacją wiąże się to, że przede wszystkim jest czas dla tego człowieka, żeby się zastanowił, żeby spróbował powalczyć o sobie, żeby się zmienił – powiedział duchowny.

Dodał, że “będąc w separacji, cały czas można korzystać z sakramentu pokuty i pojednania, można skorzystać oczywiście z Eucharystii. Nie jest to grzech, jest to potrzebne i przydatne w kontekście tej sytuacji.”

Odpowiedź wzbudziła kontrowersje

Po odpowiedzi księdza na pytanie zdesperowanej kobiety, widzowie zalali jego konto komentarzami.

Jedni uznali, że to dobrze, że ksiądz zasugerował kobiecie separację, bo jest szansa, że dzięki temu znajdzie się ona w bezpiecznym otoczeniu. 

Innych jednak odpowiedź księdza oburzyła. Kwestionowali bowiem fakt, że mąż się nagle zmieni z powodu separacji. Uznali, że separacja obierze kobiecie szansę na normalne życie i szczęśliwy związek z kimś innym.

"Jeśli on nigdy się nie zmieni, to kobieta ma trwać w stałej separacji ?! Dlaczego ona ma znowu cierpieć i nie móc kiedyś być szczęśliwą z kimś innym? Rozwód zawsze oznacza wykluczenie z sakramentów?" - pyta jedna z widzek. 

 

Jakie jest stanowisko kościoła rzymskokatolickiego w sprawie rozwodów?

Kościół rzymskokatolicki ma stanowcze stanowisko w sprawie rozwodu, opierając się na nauczaniu Pisma Świętego oraz tradycji kościelnej.

Nierozerwalność Małżeństwa

  1. Sakramentalny Związek Małżeński: Kościół katolicki uważa małżeństwo za sakrament, który jest nierozerwalny. Małżeństwo, zawarte pomiędzy ochrzczonymi mężczyzną i kobietą, jest uważane za wieczne przymierze, które nie może zostać rozwiązane przez ludzki autorytet.

  2. Cytaty z Biblii: Nauczanie o nierozerwalności małżeństwa jest oparte na słowach Jezusa, który powiedział: „Co więc Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Ponadto, w Ewangelii Marka jest powiedziane: „Ktokolwiek by oddalił swoją żonę i poślubił inną, popełnia cudzołóstwo wobec niej” (Mk 10, 11-12).

Rozwód i Unieważnienie

  1. Rozwód Cywilny: Choć Kościół katolicki nie uznaje rozwodów w sensie rozwiązywania sakramentalnego małżeństwa, rozumie, że w pewnych przypadkach cywilny rozwód może być konieczny, np. dla ochrony praw i bezpieczeństwa małżonka oraz dzieci.

  2. Unieważnienie Małżeństwa: Kościół katolicki przewiduje możliwość stwierdzenia nieważności małżeństwa (popularnie zwanej "rozwodem kościelnym"), co oznacza, że małżeństwo od początku było nieważne. Przyczyny mogą obejmować brak wolnej woli, oszustwo, brak intencji zawarcia małżeństwa zgodnie z nauką Kościoła, czy inne poważne wady.

Duszpasterskie Podejście

  1. Wsparcie dla Małżeństw: Kościół kładzie duży nacisk na wspieranie małżeństw i rodzin poprzez poradnictwo małżeńskie, rekolekcje, i inne formy wsparcia duchowego i praktycznego.

  2. Podejście do Osób Rozwiedzionych: Osoby rozwiedzione, które nie weszły w nowe związki, mogą nadal uczestniczyć w życiu sakramentalnym Kościoła. Osoby, które weszły w nowe związki, znajdują się w trudnej sytuacji duszpasterskiej, ale Kościół stara się oferować im wsparcie i pomoc w miarę możliwości.

Źródła i Dokumenty

  • Katechizm Kościoła Katolickiego: szczegółowe nauczanie na temat małżeństwa i rozwodu znajduje się w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w szczególności w punktach 1601-1666 oraz 2382-2386.
  • Dokumenty Papieskie: Papieże, tacy jak Jan Paweł II i Franciszek, wypowiadali się na temat małżeństwa i rodziny w swoich encyklikach i adhortacjach, takich jak „Familiaris Consortio” i „Amoris Laetitia”.

Podsumowanie

Kościół rzymskokatolicki utrzymuje, że małżeństwo jest sakramentem nierozerwalnym, i nie uznaje rozwodu w sensie religijnym. W szczególnych przypadkach możliwe jest stwierdzenie nieważności małżeństwa. Kościół oferuje wsparcie dla małżeństw i rodzin, a także dla osób rozwiedzionych, starając się podejść do każdego przypadku z duszpasterską troską.

Kluczowe Punkty
  • Ksiądz Piotr Jarosiewicz odpowiedział na pytanie zdesperowanej kobiety na TikToku.
  • Zasugerował separację jako sposób na uniknięcie grzechu.
  • Kościół rzymskokatolicki nie uznaje rozwodów, tylko unieważnienie małżeństwa.
  • Odpowiedź księdza wywołała kontrowersje wśród widzów.
  • Kościół katolicki kładzie duży nacisk na nierozerwalność małżeństwa.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną