Fala upałów zbiera śmiertelne żniwo!? Greckie media ostrzegają przed ryzykiem!

Justyna
Newsy
15.06.2024 9:43
Fala upałów zbiera śmiertelne żniwo!? Greckie media ostrzegają przed ryzykiem!

Grecja, ulubiony wakacyjny cel wielu turystów, zmaga się z niespotykanie wczesną i intensywną falą upałów. Temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza stają się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia odwiedzających. Greckie media ostrzegają przed ryzykiem, którego przyjezdni nie zawsze są w pełni świadomi!

Tragiczne wypadki

Od początku czerwca w Grecji życie straciło czworo zagranicznych turystów. 5 czerwca na Krecie na atak serca zmarł 67-letni turysta z Holandii. Następnego dnia, również na Krecie, zmarła 70-letnia turystka z Francji, spacerująca po pustej plaży. 67-letni brytyjski prezenter Michael Mosley zaginął podczas spaceru na wyspie Simi, a jego zwłoki znaleziono kilka dni później. Natomiast w czwartek poinformowano o śmierci 80-letniego mężczyzny, który został znaleziony martwy w pobliżu stanowiska archeologicznego w okolicach miasta Malia.

Poza ofiarami śmiertelnymi upałów, w tym momencie trwają poszukiwania dwóch kolejnych turystów . Kilka dni temu, podczas wędrówki na wyspie Samos, zaginął 74-letni Holender.. Z kolei na wyspie Amorgos od wtorku poszukiwany jest 59-letni Amerykanin.

Nieświadomość i brak przygotowania

Dimitris Kaladzis, szef grupy poszukującej Holendra na Samos, podkreśla, że turyści często nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie ze sobą wędrowanie w tak ekstremalnych warunkach pogodowych. Ratownik podkreślił:

„Widzieliśmy grupę maszerującą szlakiem bez kapeluszy, gdy było 41 stopni. To przeczy logice”

Nieświadomość ryzyka oraz brak odpowiedniego przygotowania są głównymi przyczynami tragicznych wypadków. Tym samym opisywane wydarzenia są smutnym przypomnieniem o konieczności odpowiedniego przygotowania się na ekstremalne warunki pogodowe podczas wakacji.

Działania prewencyjne

W obliczu rosnącej liczby wypadków greckie władze podjęły działania mające na celu ochronę turystów. Ministerstwo kultury ogłosiło zamknięcie Akropolu w godzinach 12:00-17:00, kiedy jest najcieplej. Ponadto, część pracowników przeszła na pracę zdalną, a szkoły podstawowe zostały zamknięte.

Takie środki mają na celu minimalizowanie ryzyka związanego z ekstremalnymi temperaturami zarówno dla turystów, jak i stałych mieszkańców Grecji. Dodatkowo greckie władze i media apelują o rozwagę i świadomość ryzyka. Turystom zaleca się dokładne planowanie wycieczek i unikanie spacerów w najgorętszych godzinach dnia.

Prognozy na nadchodzący weekend są bardziej optymistyczne – temperatury w całym kraju mają spaść o 6 do 8 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że chwilowy spadek temperatur nie zmniejsza znacząco ryzyka, które nadal jest wysokie przy tak ekstremalnych warunkach pogodowych.

 

Kluczowe Punkty
  • Grecja zmaga się z intensywną falą upałów, temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza.
  • Cztery osoby zmarły w wyniku upałów, w tym turyści z Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
  • Trwają poszukiwania dwóch zaginionych turystów: 74-letniego Holendra na wyspie Samos i 59-letniego Amerykanina na wyspie Amorgos.
  • Turyści często nie są świadomi ryzyka związanego z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
  • Greckie władze podjęły działania prewencyjne, w tym zamknięcie Akropolu w najgorętszych godzinach dnia.
  • Prognozy wskazują na spadek temperatur w nadchodzący weekend, ale ryzyko nadal pozostaje wysokie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną