Dodaj jedną łyżeczkę do BOBU! Ten trik skróci czas gotowania i zachowa piękny kolor

Martyna P.
Kulinaria
14.06.2024 13:29
Dodaj jedną łyżeczkę do BOBU! Ten trik skróci czas gotowania i zachowa piękny kolor

Gotowanie bobu to jedno z tych letnich dań, które cieszy zarówno podniebienie, jak i oczy. Niestety, czasami gotowany bób traci swój żywy, zielony kolor i staje się mdły w smaku. Na szczęście istnieje prosty trik, który pomoże zachować jego atrakcyjny wygląd oraz poprawi smak. Wystarczy dodać łyżeczkę specjalnego składnika do gotującej się wody. Przyjrzyjmy się, jak to działa i jakie ma właściwości.

Dodaj łyżeczkę podczas gotowania bobu 

Naszym tajnym składnikiem jest soda oczyszczona. Ten biały, krystaliczny proszek jest znany ze swoich wszechstronnych zastosowań, zarówno w kuchni, jak i w codziennym życiu. Oto najważniejsze właściwości sody oczyszczonej:

 • Alkaliczność: Soda oczyszczona ma zasadowy odczyn, co oznacza, że może neutralizować kwasy.
 • Reakcja z kwasami: W połączeniu z kwasami, soda oczyszczona reaguje, tworząc dwutlenek węgla, co jest podstawą jej użycia w wypiekach jako środka spulchniającego.
 • Rozpuszczalność w wodzie: Soda oczyszczona dobrze rozpuszcza się w wodzie, co ułatwia jej użycie w różnych przepisach kulinarnych.

Jak soda oczyszczona działa na bób?

Dodanie sody oczyszczonej do gotującego się bobu przynosi kilka kluczowych korzyści:

 1. Zachowanie koloru: Soda oczyszczona pomaga w utrzymaniu intensywnego zielonego koloru bobu. Zasadowy odczyn wody chroni chlorofil, który jest odpowiedzialny za zielony kolor roślin. Dzięki temu bób nie traci swojej barwy podczas gotowania.

 2. Skrócenie czasu gotowania: Zasadowe środowisko przyspiesza proces gotowania warzyw. Pomaga to w rozbijaniu ścian komórkowych, dzięki czemu bób jest gotowy szybciej i zachowuje więcej wartości odżywczych.

 3. Poprawa smaku: Soda oczyszczona wpływa na teksturę bobu, sprawiając, że staje się bardziej miękki i mniej gorzki. Neutralizuje kwasy, które mogą nadawać warzywom gorzki posmak.

Zdjęcie Skróci czas gotowania i zachowa piękny kolor! Dodaj jedną łyżeczkę podczas gotowania bobu #1

Kiedy i ile dodać?

Stosowanie sody oczyszczonej w gotowaniu bobu jest bardzo proste, ale ważne jest, aby używać jej w odpowiednich proporcjach i czasie. Oto szczegółowy instruktaż:

 1. Przygotowanie bobu: Umyj bób pod bieżącą wodą. Jeśli chcesz, możesz go wcześniej namoczyć na kilka godzin, ale nie jest to konieczne.

 2. Gotowanie: Napełnij garnek wodą i dodaj szczyptę soli. Doprowadź wodę do wrzenia.

 3. Dodanie sody oczyszczonej: Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ zbyt duża ilość sody może zmienić smak bobu i nadać mu mydlany posmak.

 4. Dodanie bobu: Włóż bób do wrzącej wody z dodatkiem sody i gotuj przez około 10-15 minut, aż będzie miękki. Czas gotowania może się różnić w zależności od wielkości bobu.

 5. Odcedzenie: Odcedź bób i natychmiast przelej go zimną wodą. Dzięki temu proces gotowania zostanie zatrzymany, a bób zachowa swój piękny zielony kolor.

Właściwości odżywcze bobu

Bób jest nie tylko smaczny, ale także bogaty w wiele cennych składników odżywczych. Oto niektóre z najważniejszych właściwości odżywczych bobu:

 1. Białko: Bób jest doskonałym źródłem białka roślinnego, co czyni go idealnym składnikiem diety wegetariańskiej i wegańskiej. W 100 gramach bobu znajduje się około 8 gramów białka.

 2. Witaminy i minerały: Bób jest bogaty w witaminy z grupy B, takie jak B1, B2, B3 i B6, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zawiera również dużą ilość kwasu foliowego, ważnego dla kobiet w ciąży. Dodatkowo, bób dostarcza organizmowi żelazo, magnez, potas i cynk.

 3. Błonnik: Bób jest świetnym źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie i pomaga w utrzymaniu zdrowia jelit. Wysoka zawartość błonnika sprawia również, że bób daje uczucie sytości na dłużej.

 4. Antyoksydanty: Bób zawiera antyoksydanty, takie jak flawonoidy i fitosterole, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka chorób serca oraz nowotworów.

 5. Niska zawartość tłuszczu: Bób jest niskotłuszczowy, co czyni go świetnym wyborem dla osób dbających o linię i zdrową dietę.

Inne zastosowania sody oczyszczonej w kuchni

Soda oczyszczona to wszechstronny składnik, który znajduje wiele zastosowań w kuchni. Oto kilka innych pomysłów, jak można ją wykorzystać:

 • Neutralizowanie zapachów: Można ją używać do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów w lodówce.
 • Środek spulchniający: Jest niezastąpiona w pieczeniu ciast i chleba, gdzie działa jako środek spulchniający.
 • Czyszczenie owoców i warzyw: Rozpuszczenie jej w wodzie i mycie owoców i warzyw pomaga usunąć pestycydy i inne zanieczyszczenia.

Dodanie sody oczyszczonej do gotującego się bobu to prosty trik, który może znacznie poprawić końcowy efekt. Zachowanie żywego koloru, skrócenie czasu gotowania i poprawa smaku to tylko niektóre z korzyści, jakie można osiągnąć. Soda oczyszczona to niezastąpiony składnik w kuchni, który warto mieć zawsze pod ręką.

Kluczowe Punkty
 • Gotowanie bobu może powodować utratę jego zielonego koloru i smaku, ale istnieje prosty trik na zachowanie tych cech.
 • Dodanie łyżeczki sody oczyszczonej do gotującej się wody może pomóc w zachowaniu koloru bobu, skrócić czas gotowania i poprawić jego smak.
 • Soda oczyszczona ma zasadowy odczyn, co chroni chlorofil w bobie, przyspiesza gotowanie i neutralizuje gorzki smak.
 • Podczas gotowania należy dodać jedną łyżeczkę sody oczyszczonej do wrzącej wody i następnie gotować bób przez 10-15 minut.
 • Bób jest bogaty w białko, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, magnez, potas, cynk, błonnik oraz antyoksydanty.
 • Soda oczyszczona ma wiele innych zastosowań w kuchni, takich jak neutralizowanie zapachów, spulchnianie ciasta oraz czyszczenie owoców i warzyw.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną