Program “Aktywny Rodzic” wejdzie w życie 1 października 2024 roku. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, które przekazało pozytywne informacje dla rodziców.
“Aktywny Rodzic” także dla niepracujących studentów
Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Program “Aktywny Rodzic” zacznie funkcjonować od 1 października 2024 roku.
Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego potwierdziło, że z nowego programu będą mogli skorzystać rodzice-studenci/doktoranci. Konieczne będzie spełnienie konkretnych przesłanek. Oto szczegóły:
1. Aktywnie w żłobku
Świadczenie wyniesie 1500 złotych miesięcznie oraz 1900 złotych dla dzieci z niepełnosprawnością w przypadku, gdy rodzic chce wrócić do pracy i pośle dziecko do żłobka.
WAŻNE: Z opcji tej będzie mógł skorzystać niepracujący student lub doktorant (brak wymogu aktywności zawodowej).
2. Aktywnie w domu
Świadczenie wyniesie 500 złotych miesięcznie, gdy rodzic zdecyduje się na pozostanie z dzieckiem w domu. Pieniądze będą należały się już na PIERWSZE dziecko. (W przypadku RKO pieniądze wypłacane były od drugiego dziecka).
WAŻNE: Świadczenie będą mogli pobierać niepracujący studenci lub doktoranci (jeśli nie korzysta z dwóch powyższych wariantów programu).
3. Aktywni rodzice w pracy
Świadczenie wyniesie 1500 złotych w przypadku podjęcia aktywności zawodowej. Pieniądze można przeznaczyć na usługi niani.
WAŻNE: Świadczenie będzie przysługiwało studentom pracującym, w tym na podstawie umowy zlecenia, oraz doktorantom otrzymującym stypendium doktoranckie.
Od kiedy można składać wnioski?
Wnioski będzie można składać od 1 października 2024 roku. Ministerstwo poinformowało, że obecnie pracuje nad intuicyjnym, sympatycznym i dobrym dla użytkownika systemem.
Wypłatą świadczeń w ramach programu “Aktywny Rodzic” będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Więcej szczegółowych informacji o programie znajdziesz TUTAJ.