Miliony budynków w Polsce do termomodernizacji! Nie będzie kar finansowych, a właścicieli spotka miła odmiana

Martyna P.
Newsy
11.06.2024 10:11
Miliony budynków w Polsce do termomodernizacji! Nie będzie kar finansowych, a właścicieli spotka miła odmiana

Polski rząd szykuje się do wdrożenia dyrektywy budynkowej w Polsce. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2026 roku. Co dokładnie zakładają? Jak realnie wpłyną na mieszkańców?

7 milionów budynków do termomodernizacji 

Dyrektywa budynkowa zakłada zaprzestanie korzystania z gazu ziemnego na rzecz gazu organicznego (biometan). Aby wymiana kotłów miała sens, konieczne jest przeprowadzenie termomodernizacji. Wymiana urządzeń bez szczelnych okien czy docieplonych ścian nie będzie miała sensu i nie przyniesie oszczędności mieszkańcom. Szacuje się, że termomodernizacje musi przejść około 7 milionów budynków.

W związku z tym do rządu wpływają petycje i wnioski o udostępnienie środków na termomodernizację. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty informują o ogromnych problemach w zakresie niskiej efektywności energetycznej oraz nieefektywnych źródłach ciepła.

Nie będzie kar finansowych

Dyrektywa budynkowa nie przewiduje kar finansowych za niewywiązanie się z wymiany źródła ciepła oraz nieprzeprowadzenie termomodernizacji. Niestety niedostosowanie się do nowych wytycznych będzie wiązać się z wysokimi rachunkami. Nowe regulacje przewidują bowiem, że państwa unijne będą musiały wykazać poziom zaoszczędzonej energii w poszczególnych kategoriach budynków:

  • 16 proc. energii pierwotnej do 2030 roku,
  • 22 proc do 2035 roku,
Zdjęcie Miliony budynków w Polsce do termomodernizacji! Dodatkowe pieniądze zamiast kar dla właścicieli #1

Pieniądze na remonty są zapewnione

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Resort Funduszy Polityki Regionalnej poinformowały, że środki za termomodernizacje są zapewnione. Okazuje się, że obecnie trwają także prace nad stworzeniem Społecznego Funduszu Klimatycznego (SFK). Fundusz ma na celu dostarczenie specjalnych środków finansowych, które pozwolą obywatelom na dokonywanie inwestycji w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej, modernizacji systemów grzewczych i chłodniczych, oraz rozwijania czystszych form mobilności. SFK skupi się na wsparciu osób najbardziej dotkniętych ubóstwem energetycznym i transportowym. Polska musi przygotować odpowiedni plan działań do końca czerwca przyszłego roku, po którym rozpoczną się negocjacje z Komisją Europejską. Finansowanie inwestycji zostanie uruchomione w styczniu 2026 roku, a termin na wykorzystanie przydzielonych środków wyznaczono na rok 2032.

Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mają do dyspozycji premie termomodernizacyjne, grant termomodernizacyjny oraz grant OZE. Ich wysokość to około 100 mln euro. Procedowana rewizja KPO ma zwiększyć tę kwotę do poziomu 240 mln euro.

Ponadto toczą się prace nad projektem, który ma określić klasy energetyczne budynków. Mają one pomóc w określeniu ilości zużycia energii i ustaleniu zakresu termomodernizacji.

Kluczowe Punkty
  • Dyrektywa budynkowa zakłada zaprzestanie korzystania z gazu ziemnego na rzecz gazu organicznego (biometan).
  • Konieczna jest termomodernizacja 7 milionów budynków.
  • Nie będzie kar finansowych za niewywiązanie się z wymiany źródła ciepła oraz nieprzeprowadzenie termomodernizacji.
  • Państwa unijne muszą wykazać poziom zaoszczędzonej energii (16% do 2030 roku, 22% do 2035 roku).
  • Środki na termomodernizacje są zapewnione przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Resort Funduszy Polityki Regionalnej.
  • Tworzenie Społecznego Funduszu Klimatycznego (SFK) do finansowania inwestycji w efektywność energetyczną.
  • Finansowanie inwestycji rozpocznie się w styczniu 2026 roku, a środki muszą być wykorzystane do 2032 roku.
  • Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mają dostęp do premii termomodernizacyjnych, grantów termomodernizacyjnych oraz grantów OZE.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną