Ze sklepów znikną ulubione przekąski! Unia Europejska wydała nowy zakaz!

Agnieszka
Newsy
10.06.2024 9:46
Ze sklepów znikną ulubione przekąski! Unia Europejska wydała nowy zakaz!

Unia Europejska wprowadziła właśnie ważny zakaz dotyczący żywności. W wielu przekąskach, mięsach, serach, itd., nie znajdziemy już sztucznych aromatów dymu. Powodem wprowadzenia zakazu jest ich wpływ na zdrowie. Poznaj szczegóły.

Koniec sztucznych aromatów dymu

Do wielu przekąsek, w tym mięs, serów i sosów, dodawane były sztuczne aromaty dymu. Teraz Unia Europejska podtrzymała zakaz dotyczący ośmiu aromatów, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie.

Aromaty te nadawały produktom smak wędzenia, a wiele przekąsek bazowało właśnie na tym dodatku. Mowa na przykład o popularnych chipsach bekonowych, które mogą zniknąć ze sklepowych półek, bo sztuczne aromaty dymu to jeden z głównych składników tej przekąski. 

Producenci dostaną czas

Producenci dostaną trochę czasu na wycofanie zakazanych składników. Osiem aromatów dymu wędzarniczego musi zniknąć ze składów produktów w całej Unii Europejskiej, ale stopniowo.

Część producentów na wycofanie zakazanych składników dostanie aż pięć lat. Mowa o produktach, w przypadku których dodanie sztucznego aromatu może zostać zastąpione prawdziwym wędzeniem.

Dwa lata na wycofanie zakazanych składników dostali natomiast producenci przekąsek, do których sztuczny aromat dodaje się w celu podbicia smaku, 

"W przypadku zastąpienia tradycyjnego wędzenia (np. szynek, ryb, serów) okres wycofywania wynosi pięć lat. W przypadku zastosowań, w których aromat dymu wędzarniczego dodaje się w celu uzyskania dodatkowego smaku (np. zupy, chipsy, sosy), okres wycofywania wyniesie dwa lata" - wskazano w komunikacie. "Po okresie wycofywania te środki aromatyzujące nie będą już dopuszczone do stosowania w UE".

Naukowcy alarmują: aromaty dumy wykazują genotoksyczność

Naukowcy z Unii Europejskiej informują, że w trakcie badań, aromaty dymu wędzarniczego wykazywały genotoksyczność. 

Genotoksyczność natomiast to proces uszkadzania materiału genetycznego komórek przez substancję chemiczną. 

Zmiany lub mutacje w informacji genetycznej w komórce mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób takich jak rak i choroby dziedziczne. Dla tego typu toksyczności nie jest możliwe określenie bezpiecznego poziomu" - wyjaśnia EFSA na swojej stronie internetowej.

 

Kluczowe Punkty
  • Unia Europejska wprowadziła zakaz dotyczący ośmiu sztucznych aromatów dymu.
  • Zakazane aromaty mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i wykazują genotoksyczność.
  • Producenci będą mieli czas na wycofanie zakazanych składników, w zależności od rodzaju produktu.
  • Tradycyjne wędzenie może zastąpić sztuczne aromaty w niektórych produktach.
  • Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem związanym z genotoksycznością tych substancji.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną