Wyrok sądu, który zapadł wobec czterech linii lotniczych określany jest jako historyczny. To dobra wiadomość dla podróżnych. Sprawa została przybliżona przez Cadena SER.
Gigantyczna kara dla tanich linii lotniczych
Sąd w Madrycie wydał wyrok, który nakłada 150 mln euro kary na linie lotnicze Ryanair, Easy.Jet, Vueling oraz Volotea. Do informacji publicznej nie podano dokładnych kwot, jakie mają zapłacić poszczególne linie. Kara nałożona na przewoźników dotyczy szeregu naruszeń przepisów, które według urzędu działają na szkodę podróżnych.
Dodatkowe opłaty za bagaż podręczny
W wyroku można przeczytać, że usługi tradycyjne wliczane w cenę biletu były naliczane osobno. Kara dotyczy pobierania dodatkowych opłat za bagaż podręczny.
Sąd stwierdził, ze linie lotnicze nie informowały podróżnych o dodatkowych kosztach w reklamach. Podawano jedynie informację o cenach biletów.
Dodatkowa dopłata za rezerwację miejsc
Niezgodne z prawem było to, że linie lotnicze pobierały dopłatę do rezerwacji miejsc w samolocie dla osób towarzyszących niepełnoletnim i potrzebującym pomocy oraz opieki.
Brak możliwości zapłaty gotówką
Ponadto nie było możliwości zakupu biletów lotniczych na lotnisku za gotówkę.
Wysokie opłaty za kartę pokładową
Hiszpański sąd zarzucił także przewoźnikom pobieranie zbyt wysokich opłat za wydrukowanie karty pokładowej przed lotem.
Należy położyć kres nielegalnym praktykom
Sąd w Madrycie podkreślił, że dzięki atrakcyjnym cenom linie lotnicze korzystniej pozycjonują się w wyszukiwarkach internetowych. Niestety dodatkowe opłaty sprawiają, że cena w rzeczywistości jest wyższa i klienci na tym tracą. Sąd powołał się na brak przejrzystości informacji.
Rubén Sánchez, sekretarz generalny hiszpańskiego stowarzyszenia ochrony konsumentów Facua podkreślił, że należy położyć kres oszustwom i nielegalny praktykom.
Europejskie Stowarzyszenie Konsumentów poparło decyzję hiszpańskiego sądu. Jego przedstawiciele twierdzą, że kraje Unii Europejskiej powinny wprowadzić standardy bezpłatnego bagażu podręcznego.
Linie lotnicze nie zgadzają się z wyrokiem
Głos w sprawie zabrało Hiszpańskie Stowarzyszenie Linii Lotniczych. Jego przedstawiciele twierdzą, że kara jest nieproporcjonalna. Poinformowali, ze zamierzają skierować sprawę do sądu.