Koniec ograniczeń wiekowych w dostępie do bezpłatnych badań prenatalnych. Od 5 czerwca każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, może otrzymać skierowanie od lekarza na wykonanie tych badań. Do otrzymania skierowania nie potrzeba specjalnych wskazań.
Badania prenatalne za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży
12 kwietnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, w którym zaproponowano zniesienie kryterium wiekowego kwalifikującego do kobietę do bezpłatnych badań prenatalnych. Projekt został przyjęty.
W związku z tym od 5 czerwca każda kobieta w ciąży, która dostanie skierowanie od lekarza, będzie mogła bezpłatnie wykonać badania prenatalne płodu.
Do tej pory jedynie kobiety obciążone chorobami lub w wieku powyżej 35. lat mogły za darmo je wykonać. Pozostałe pacjentki, które chciały wykonać badania, aby lepiej przygotować się do porodu, musiały same sobie za nie zapłacić.
Koszt takich badań jest bardzo wysoki i rośnie wraz z dodatkowymi parametrami.
Jakie badania prenatalne na NFZ?
NFZ będzie refundować USG pierwszego trymestru wraz z testem PAPP-A oraz USG drugiego trymestru z oceną anatomii płodu.
Aby skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych w I i II trymestrze ciąży, potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, ale nie musi być żadnych konkretnych wskazań do przeprowadzenia diagnostyki prenatalnej. Takie skierowanie zawiera jedynie dane pacjentki.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości i konieczności wykonania bardziej pogłębionych badań (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu czy kordocenteza), pacjentka będzie jednak potrzebowali skierowania od lekarza wraz ze wskazaniem i opisem nieprawidłowości.
Dlaczego dostęp do badań prenatalnych jest ważny?
Jednym z głównych powodów, dla których warto wykonywać badania prenatalne, jest możliwość lepszego przygotowania się do porodu. Zdecydowana większość kobiet na badaniach prenatalnych usłyszy, że wszystko jest w porządku i dziecko rozwija się prawidłowo.
- W ponad 95 procentach przypadków my możemy powiedzieć naszym kobietom ciężarnym, pacjentkom, że wszystko jest w porządku - informuje prof. Mirosław Wielgoś, w rozmowie z TVN24.
Badania prenatalne umożliwiają jednak wczesne wykrycie wad genetycznych i strukturalnych płodu. Wczesne wykrycie natomiast daje szansę na podjęcie odpowiednich działań medycznych, które mogą poprawić jakość życia dziecka lub nawet uratować mu życie.
W przypadku wykrycia wad płodu, badania prenatalne umożliwiają zaplanowanie odpowiedniego leczenia zarówno w trakcie ciąży, jak i zaraz po narodzinach dziecka.