Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem: Piasek przybrał nietypowy kolor. Naukowiec wyjaśnia!

Agnieszka
Newsy
04.06.2024 9:35
Rzadkie zjawisko nad Bałtykiem: Piasek przybrał nietypowy kolor. Naukowiec wyjaśnia!

Na plaży między Ustką a Orzechowem pojawiło się rzadko spotykane, ale piękne zjawisko. Plaża zabarwiła się na fioletowy kolor. Jak długo będzie można ją podziwiać? Co doprowadziło do zabarwienia plaży? Poznaj szczegóły. 

Fioletowa plaża nad Bałtykiem

Plaża na odcinku między Ustką a Orzechowem przybrała piękny fioletowy kolor. Zjawisko to jest tak rzadkie, że większość przebywających tam osób wpadła w osłupienie.

Naukowcy uspokajają jednak. Zjawisko to jest naturalne i zupełnie niegroźne. Występuje jednak na tyle rzadko, że wielu może zdziwić.

Skąd się wzięła fioletowa plaża nad Bałtykiem?

Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z RMF prof. Leszek Łęczyński z Katedry Geofizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Wyjaśnił, że kolor plaży zmienił się na skutek nagromadzenia się cięższych minerałów, głównie magnetytów i granatów. 

 - Plaża zbudowana jest z piasku, czyli z minerałów, które są reprezentowane przez krzemionkę i nie tylko. One mają ciężar właściwy rzędu 2,55 - 2,65 gramów na centymetr sześcienny. Natomiast są minerały ciężkie, odznaczają się właśnie interesującą barwą: są barwy fioletowe, granatowe. Ich ciężar właściwy oscyluje w granicach 3 gramów na centymetr sześcienny - wyjaśnił ekspert. 

Dodał, że jest to zupełnie naturalne i niegroźne zjawisko. Fala bowiem wypłukuje lżejsze minerały z grupy krzemionki, a cięższe natomiast (dysten, cyrkon czy granaty) pozostają, nadając plaży właśnie fioletowy odcień. 

Jak długo będzie można podziwiać to zjawisko?

To fale dokonują bardzo ciekawego procesu segregacji materiału, który na plaży się znajduje - opisuje prof. Leszek Łęczyński. 

Osoby, które są w okolicy, muszą się spieszyć, aby zobaczyć na własne oczy fioletową plażę. Okazuje się bowiem, że zjawisko to prawdopodobnie zniknie w ciągu maksymalnie kilku następnych dni. Może zdarzyć się jednak tak, że już za kilka godzin nietypowy kolor zacznie powoli blednąć. 

Fioletowa plaża na kalifornijskim wybrzeżu

Zjawisko fioletowej plaży mogą natomiast nieustannie podziwiać mieszkańcy i turyści przebywający w Kalifornii. Plaża Pfeiffer przyciąga niesłychane ilości turystów i oferuje niezapomniane widoki. 

Kluczowe Punkty
  • Plaża między Ustką a Orzechowem przybrała fioletowy kolor.
  • Zjawisko jest naturalne i spowodowane przez nagromadzenie cięższych minerałów, takich jak magnetyty i granaty.
  • Fale wypłukują lżejsze minerały, pozostawiając cięższe, które nadają plaży fioletowy odcień.
  • Zjawisko jest rzadkie i prawdopodobnie zniknie w ciągu kilku dni.
  • Podobne zjawisko można obserwować na plaży Pfeiffer w Kalifornii.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną