Tragiczne skutki kataklizmu: Ofiary śmiertelne i paraliż komunikacyjny!

Newsy
03.06.2024 21:54
Tragiczne skutki kataklizmu: Ofiary śmiertelne i paraliż komunikacyjny!

Sytuacja powodziowa w południowych Niemczech pozostaje krytyczna. Rozległe tereny Bawarii i Badenii-Wirtembergii są zalane, a poziom wód w rzekach nadal rośnie, mimo że intensywne opady deszczu nieco ustąpiły. Zagrożenie nadal pozostaje wysokie.

Katastrofalne skutki powodzi

Katastrofalne powodzie w południowych Niemczech powodują ogromne zniszczenia. Wiele powiatów i miast w Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii ogłosiło ewakuacje mieszkańców. Lokalne władze przewidują, że poziom wody zacznie się obniżać dopiero w środę lub czwartek.

Priorytet: ochrona życia

Jak podkreślił premier Bawarii Markus Söder, najważniejszą kwestią jest ochrona życia, jednocześnie zaznaczając, że w wielu regionach sytuacja jest „poważna i krytyczna”. Trwają intensywne działania ratunkowe, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz minimalizację strat.

Ofiary śmiertelne

Niemieckie służby ratunkowe odnalazły ciało 43-letniej kobiety, która zaginęła w niedzielę w zalanej piwnicy budynku w miejscowości Schrobenhausen w rejencji Górna Bawaria. To już druga ofiara śmiertelna powodzi. Wcześniej w bawarskim mieście Pfaffenhofen an der Ilm znaleziono zwłoki strażaka, który utonął, gdy jego gumowy ponton się przewrócił.

Utrudnienia w komunikacji

Powodzie spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji. Żegluga na Renie, Dunaju i kilku innych rzekach została wstrzymana, jak poinformował rzecznik niemieckiego zarządu dróg wodnych agencję Reuters. Lokalna, regionalna i dalekobieżna komunikacja kolejowa jest sparaliżowana, ponieważ w wielu miejscach zostały przerwane wały, a woda zalała trasy kolejowe. W Bawarii wyłączono z ruchu 50-kilometrowy odcinek autostrady A9 w okolicach Ingolstadt.

Wizyta kanclerza Olafa Scholza

W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz odwiedził najbardziej dotknięte regiony, aby ocenić skalę zniszczeń i spotkać się z poszkodowanymi mieszkańcami. Po zapoznaniu się z sytuacją, zapewnił o szybkiej i niebiurokratycznej pomocy finansowej ze strony rządu federalnego. Podkreślił, że mieszkańcy Niemiec muszą być przygotowani na częstsze występowanie klęsk żywiołowych, zwłaszcza powodzi. Kanclerz zwrócił także uwagę na konieczność walki ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi działalnością człowieka. 

To ostrzeżenie, które należy zaczerpnąć z tego wydarzenia i tej katastrofy

– powiedział Scholz.

Kluczowe Punkty
  • Rozległe tereny Bawarii i Badenii-Wirtembergii są zalane, a poziom wód w rzekach nadal rośnie.
  • Wiele powiatów i miast ogłosiło ewakuacje mieszkańców.
  • Priorytetem jest ochrona życia oraz minimalizacja strat.
  • Odnotowano dwie ofiary śmiertelne.
  • Powodzie spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji.
  • Kanclerz Olaf Scholz obiecał szybką pomoc finansową oraz zwrócił uwagę na konieczność walki ze zmianami klimatycznymi.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną