Polski turysta aresztowany w Tunezji! Ministerstwo spraw zagranicznych z ważnym apelem do wyjeżdżających!

Agnieszka
Newsy
29.05.2024 10:41
Polski turysta aresztowany w Tunezji! Ministerstwo spraw zagranicznych z ważnym apelem do wyjeżdżających!

Przed wyjazdem na wakacje do innego państwa, szczególnie spoza Unii Europejskiej, warto zapoznać się z zasadami i przepisami prawnymi tam panującymi. Przypomina o tym między innymi szef MSZ, w związku z aresztowaniem Polaka w Tunezji.

Polak aresztowany w Tunezji

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło na początku maja, kiedy student medycyny i biologii eksperymentalnej Daniel Dembowski pojechał na wycieczkę do Tunezji.

Wycieczka była zorganizowana, jednak mężczyzna samotnie wybrał się na wyjazd do Tunisu. Tam został aresztowany podczas fotografowania trwającej demonstracji. Okazało się bowiem, że w Tunezji trwa stan wyjątkowy i nie można tam ani fotografować obiektów wojskowych, ani funkcjonariuszy. 

Daniel Dembowski znajduje się obecnie w oddalonym od Tunisu więzieniu. Jest jednak w stałym kontakcie z polskim konsulem, który udziela mu wszelkiej możliwej pomocy. 

Nasza jurysdykcja nie obejmuje niezależnego państwa Tunezja, i ono ma tutaj decydującą rolę w sprawie. Staramy się tę kwestię wyjaśnić, wytłumaczyć, że (Dembowski) to nie jest terrorysta, tylko zwykły turysta - informuje rzecznik resortu Paweł Wroński. 

Aresztowanie Polaków za granicą: Apel

MSZ wspomina także o Mariuszu Majewskim, który 23 maja został skazany na dożywocie w Demokratycznej Republice Konga. Za sprawą polskich służb został zwolniony z więzienia i przebywa już w Europie. Niebezpieczeństwo jednak czyha na turystów wszędzie. 

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Radosław Sikorski, jak i rzecznik resortu Paweł Wroński apelują o ostrożność w trakcie wakacji. W każdym kraju, szczególnie spoza Europy, panują bowiem odmienne przepisy prawa. Ich nieznajomość może nam naprawdę zaszkodzić.

Apelujemy o ostrożność podczas wakacji.

W każdym kraju, zwłaszcza spoza Europy, obowiązują różne przepisy prawa, których nieznajomość może być problematyczna. W związku z incydentami z udziałem Polaków za granicą, szef MSZ wystosował apel, w którym przypomniał, że niektóre kraje stosują bardzo surowe kary za różne przewinienia.

Istnieją także sytuacje takie jak stan wyjątkowy, a nieznajomość lokalnego prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Dlatego ważne, aby przed wyjazdem dobrze zapoznać się z lokalnymi przepisami i zabezpieczyć się przed ewentualnymi trudnościami.

Przed wyjazdem sprawdź informacje

Radosław Sikorski przypomina, że przed wyjazdem warto zapoznać się z aplikacją "Polak za granicą" oraz  stroną MSZ. Jest to strona rządowa, na której znajdziemy wiele ważnych informacji i ostrzeżeń dotyczących kraju do którego się wybieramy. 

Kluczowe Punkty
  • Przed wyjazdem na wakacje do innego państwa warto zapoznać się z lokalnymi przepisami prawnymi.
  • Polak, Daniel Dembowski, został aresztowany w Tunezji za fotografowanie demonstracji podczas stanu wyjątkowego.
  • MSZ przypomina o przypadku Mariusza Majewskiego, który został skazany na dożywocie w Demokratycznej Republice Konga.
  • Szef MSZ, Radosław Sikorski, apeluje o ostrożność i przestrzeganie lokalnych przepisów prawa podczas wakacji.
  • Przed wyjazdem warto zapoznać się z aplikacją "Polak za granicą" oraz stroną MSZ.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną