CSIRT KNF wydał ostrzeżenie dotyczące nowej kampanii phishingowej z wykorzystaniem wizerunku popularnego, polskiego aktora.
Nowe oszustwo na Facebooku z Piotrem Adamczykiem
Cyberprzestępcy podjęli się oszustwa inwestycyjnego. Wykorzystują w nim wizerunek popularnego, polskiego aktora Piotra Adamczyka. Oszuści sugerują w postach, że mężczyzna preferuje proponowaną przez oszustów formę inwestycji. Dlatego też wielu Polaków interesuje się reklamą i zastanawia się nad zgłoszeniem się.
Reklamy umieszczane są na Facebooku oraz dużych, ogólnopolskich serwisach informacyjnych.
„Inteligentny dochód z kryptowalut każdego dnia la Twojego nowego bezstresowego życia już na zawsze” - czytamy w fałszywej reklamie cyberprzestępców
Wybór Adamczyka nie jest przypadkowy
Wybór tego aktora nie jest przypadkowy – Adamczyk, szeroko znany z roli Jana Pawła II, cieszy się dużym zaufaniem i sympatią milionów Polaków, co sprawia, że jest "idealnym" narzędziem w rękach oszustów.
Wykorzystanie wizerunku osoby tak znanej i szanowanej jak Piotr Adamczyk ma ogromne konsekwencje. Dla wielu osób, szczególnie starszych i mniej obeznanych z technologiami, rekomendacja od takiej postaci jest równoznaczna z gwarancją bezpieczeństwa i wiarygodności oferty. To sprawia, że są oni znacznie bardziej podatni na tego typu manipulacje.
Szybkie wzbogacenie się w krótkim czasie
Przestępcy zachęcają użytkowników do szybkiego wzbogacenia się w krótkim czasie.
Po kliknięciu w link zostajemy przekierowani na fałszywe strony z formularzem rejestracyjnym. Po uzyskaniu danych przestępcy kontaktują się z „ofiarą” i próbują wyłudzić środki finansowe. Kontakt najczęściej odbywa się drogą telefoniczną. W kolejnym etapie nakłaniają użytkowników do zainstalowania aplikacji, która umożliwi oszustom zdalny dostęp do urządzenia, przelewu środków, podania danych karty płatniczej, kodu BLIK
„Uwaga! Ostrzegamy przed reklamami fałszywych inwestycji, które pojawiają się na stronach ogólnopolskich portali informacyjnych. Reklamy te zachęcają użytkowników możliwością szybkiego wzbogacenia się w krótkim czasie. W rzeczywistości reklamy prowadzą do fałszywych stron z formularzem rejestracyjnym. Pozyskane przez oszustów dane pozwalają im na nawiązanie kontaktu, w trakcie którego wyłudzają środki finansowe użytkowników. Bądźcie czujni i nie wierzcie w obietnice ogromnych zysków!' - czytamy w ostrzeżeniu CSIRT KNF opublikowanym na platformie „X”.
Jak nie dać się oszukać?
Oto pięć kluczowych zasad, które pomogą ci unikać oszustw inwestycyjnych i kampanii phishingowych w internecie:
-
Weryfikuj źródła: Zawsze sprawdzaj legalność i wiarygodność firm inwestycyjnych lub produktów, korzystając z niezależnych źródeł i recenzji.
-
Uważaj na linki i załączniki: Nie klikaj w nieznane linki ani nie otwieraj podejrzanych załączników. Zamiast tego, odwiedź stronę internetową firmy bezpośrednio przez przeglądarkę.
-
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe: Używaj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, aby chronić swoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem.
-
Nie ulegaj presji: Ignoruj oferty, które wymagają natychmiastowej decyzji lub wywołują poczucie pilności. Decyzje inwestycyjne należy podejmować spokojnie i z rozwagą.
-
Monitoruj swoje konta: Regularnie sprawdzaj stan swoich kont bankowych i inwestycyjnych, aby szybko wykrywać nieautoryzowane działania i reagować na nie.