Wybrane szkoły podstawowe w Polsce będą testowały nowy system dotyczący podręczników. Ogłoszono konkurs na program pilotażowy.
Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów
Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił rozpoczęcie pilotażu, w ramach którego wybrane szkoły będą testować modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów takich jak: biologia, przyroda, chemia, fizyka, matematyka, geografia, informatyka. język polski, muzyka, plastyka, wiedza o społeczeństwie, historia.
Pilotaż będzie trwał przez jeden rok szkolnych od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2025 roku.
„Celem projektu jest pilotażowe wdrożenie modułowych e-podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e-materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się. Zaprojektowane wsparcie stanowi kontynuację działań podjętych we wcześniejszych projektach realizowanych w ramach PO KL oraz PO WER dotyczących rozwoju cyfrowych narzędzi, środków i materiałów dydaktycznych” - czytamy na stronie ORE.
Nauczyciele przejdą szkolenia
Resort Edukacji Narodowej poinformował, że nauczyciele będą mieli do dyspozycji nowoczesne narzędzia dydaktyczne. Będą musieli wziąć udział w szkoleniach, których celem jest wprowadzenie w zagadnienia korzystania z modułowych e-podręczników i ZPE oraz warsztatach rozwijających umiejętność pracy z modułowym e-podręcznikiem. Ponadto nauczyciele będą pod okiem mentora.
Nowy system będzie testowany w 12 szkołach podstawowych.
Program pilotażowy będzie bezpłatny.
Jak się zgłosić?
ORE ogłosiło już konkurs na udział w pilotażu. Aby wziąć w nim udział należy przesłać kartę zgłoszenia szkoły z minimum jedną kartą zgłoszenia przedmiotu na adres [email protected] do 10 czerwca.
Jakie są zadania projektu?
Ośrodek Rozwoju Edukacji poinformował, jakie są główne zadania projektu:
- 18 scenariuszy dla zaawansowanych gier edukacyjnych i 197 scenariuszy dla zaawansowanych e-materiałów (łącznie 215 scenariuszy), wraz ze standardami jakości tych materiałów,
- pilotażowe wdrożenie 12 modułowych e-podręczników do obowiązkowych przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (IV-VIII klasa), opracowanych w ramach projektu PO WER,
- zostanie opracowanych 25 modułowych e-podręczników do obowiązkowych przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego w szkołach ponadpodstawowych (zakres podstawowy i rozszerzony), które następnie zostaną pilotażowo wdrożone w szkołach;
-
zostanie opracowanych 37 przewodników dla nauczycieli oraz 37 informatorów dla rodziców (po 12 do szkół podstawowych i 25 do szkół ponadpodstawowych), w których opisane zostaną zasady pracy z modułowymi e-podręcznikami.