Na pacjentów czekają zmiany w zakresie recept rocznych. Dawkowanie leku będzie mogło być rozpisywanie w kilku schematach.
Nowe schematy wypisywania leków
Zmiany będą dotyczyć recept rocznych. Jednorazowa dawka leku będzie przeliczana na czas trwania terapii. Nowe schematy rozpisywania leków będą obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. W tym celu gabinetowe oprogramowanie lekarzy ma zostać zaktualizowane.
Lekarze będą rozpisywać dawkowanie w mililitrach lub miligramach. Jednak nie będzie to regułą. Na recepcie będzie mogło widnieć także dawkowanie w kropach, a system sam będzie przeliczał je na mililitry.
Resort zapewnia, że będzie pracował nad rozwiązaniami, które będą przyjazne dla pacjentów i unikną błędów, gdyż obecnie pojawia się wiele zastrzeżeń. Gdy przepisy zostaną wprowadzone w obecnej postaci, mogą pojawić się utrudnienia w komunikacji z pacjentami.
Celem nowego rozwiązania jest między innymi „odpięcie” recepty rocznej od jednej apteki. Przypomnijmy, że obecnie recepta musi być zrealizowana w całości w jednej aptece (tam, gdzie została rozpoczęta).
Realizacja e-recepty rocznej na nowych zasadach
Po 8 maja system informatyczny będzie odrzucał zapis e-recepty rocznej według dotychczasowego schematu dawkowania. Po wdrożeniu zmian, jednorazowo będzie można wykupić lek na 120 dni. Nie będzie możliwości wykupienia leków na cały rok. Kolejne opakowania na 120 dni będzie można kupić po 90 dniach od pierwszej realizacji.
Przypomnijmy, że dotychczas pacjenci mieli możliwość wykupowania leków na 180 dni. Po nowelizacji przepisów będzie można je wykupić jedynie na 120 dni (4 miesiące).
Celem nowych przepisów jest zapobieganie wyrzucaniu leków w przypadku częstych zmian w dawkowaniu leków. Zmiany mają także wyeliminować zjawisko wykupowania leków „na zapas”, przez co leki są niedostępne dla innych pacjentów w aptekach, czy hurtowniach. Ponadto nowe przepisy pozwolą uniknąć wysokich kosztów utylizacji.
Nowe przepisy zawarte są w nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych leków.