Gotowanie wody ponownie: co tak naprawdę się dzieje? Te informacje Cię zszokują!

Martyna P.
Kulinaria
17.05.2024 13:28
Gotowanie wody ponownie: co tak naprawdę się dzieje? Te informacje Cię zszokują!

Wielu z nas, z wygody lub oszczędności czasu, gotuje wodę w czajniku elektrycznym kilkukrotnie, zanim zdecyduje się ją wymienić. Choć może się to wydawać niewinnym nawykiem, warto zrozumieć, jakie zagrożenia niesie za sobą ponowne gotowanie tej samej wody. Dowiedz się, dlaczego warto unikać tego nawyku i jakie mogą być jego konsekwencje dla naszego zdrowia.

Co dzieje się z wodą podczas gotowania?

Podczas gotowania woda przechodzi przez proces, który usuwa niektóre bakterie i mikroorganizmy, czyniąc ją bezpieczniejszą do spożycia. Jednak woda z kranu zawiera również rozpuszczone minerały i chemikalia, takie jak:

 • Wapń i magnez (tworzące kamień)
 • Chlor
 • Azotany
 • Fluorki
 • Metale ciężkie, takie jak ołów, arsen czy kadm

Gdy woda jest gotowana, niektóre z tych substancji mogą się skondensować, co może prowadzić do ich zwiększonego stężenia, jeśli woda jest gotowana wielokrotnie.

Zdjęcie Gotujesz tę samą wodę w czajniku kilka razy? Nie uwierzysz, jaki ma to wpływ na organizm! Te fakty szokują #1

Zagrożenia związane z ponownym gotowaniem wody

Zwiększone stężenie szkodliwych substancji

Azotany: Przy wielokrotnym gotowaniu azotany mogą przekształcać się w nitrozoaminy, które są potencjalnie rakotwórcze.

Fluorki: Nadmiar fluoru może prowadzić do problemów z zębami i kośćmi, takich jak fluorozę.

Metale ciężkie: Substancje takie jak arsen, kadm i ołów mogą się koncentrować, co zwiększa ryzyko zatrucia.

Powstawanie kamienia

Wielokrotne gotowanie wody może prowadzić do odkładania się kamienia w czajniku, co nie tylko skraca jego żywotność, ale również może wpłynąć na smak wody i napojów przygotowywanych z jej użyciem.

Zmiana smaku i jakości wody

Wielokrotne gotowanie może wpływać na smak wody, czyniąc ją bardziej metaliczną lub kwaśną. Może to niekorzystnie wpływać na smak herbaty, kawy i innych napojów.

Jak unikać zagrożeń związanych z ponownym gotowaniem wody?

Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, warto wprowadzić kilka prostych nawyków:

 • Zawsze używaj świeżej wody: Jeśli masz zamiar zagotować wodę, upewnij się, że jest to świeża woda z kranu, a nie ta, która została w czajniku od poprzedniego gotowania.
 • Regularnie czyść czajnik: Usuwanie kamienia z czajnika co kilka tygodni pomoże utrzymać jego sprawność i jakość wody. Możesz użyć do tego specjalnych środków do usuwania kamienia lub naturalnych rozwiązań, takich jak ocet lub sok z cytryny.
 • Używaj filtrów do wody: Filtry do wody mogą pomóc usunąć niektóre zanieczyszczenia, zmniejszając ryzyko ich koncentracji podczas gotowania.

Gotowanie tej samej wody kilkukrotnie może wydawać się niewielkim błędem, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zwiększone stężenie szkodliwych substancji, powstawanie kamienia oraz zmiana smaku i jakości wody to tylko niektóre z potencjalnych zagrożeń. Dlatego zawsze warto używać świeżej wody do gotowania i regularnie dbać o czystość czajnika. Dzięki tym prostym krokom możesz zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowsze i smaczniejsze napoje.

Kluczowe Punkty
 • Ponowne gotowanie wody może prowadzić do zwiększenia stężenia szkodliwych substancji, takich jak azotany, fluorki i metale ciężkie.
 • Wielokrotne gotowanie wody może powodować odkładanie się kamienia w czajniku, co skraca jego żywotność i wpływa na smak wody.
 • Gotowanie tej samej wody może zmieniać jej smak, czyniąc ją bardziej metaliczną lub kwaśną.
 • Aby uniknąć zagrożeń, należy zawsze używać świeżej wody, regularnie czyścić czajnik i używać filtrów do wody.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną