W maju 2024 roku, funkcjonariusze z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi odnieśli kolejny sukces, doprowadzając do zatrzymania 37-latka, który ukrywał się we Francji. Mężczyzna ten, poszukiwany od 2020 roku za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Łodzi, był na celowniku europejskich służb policyjnych, w tym ENFAST i Interpolu .
Żmudna praca, znajomość policyjnego rzemiosła oraz nieustępliwość, to cechy charakteryzujące kryminalnych z łódzkiego wydziału. Na co dzień zajmują się tropieniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, ścigając również tych, którzy myślą, że ucieczka za granicę uchroni ich od odpowiedzialności. W przypadku tego 37-latka, podejrzanego o to, że w lutym 2020 roku kierował osobowym BMW i spowodował wypadek na ulicy Broniewskiego w Łodzi, w którym śmierć poniosły 2 osoby, a jedna w stanie ciężkim trafiła do szpitala, jego ucieczka nie była skuteczna.
Mężczyzna uciekł z miejsca wypadku, wyjechał z Polski i ukrywał się poza jej granicami. Prokuratura Rejonowa Łódź Widzew wydała za nim list gończy, a we wrześniu 2023 roku wydano również europejski nakaz aresztowania oraz czerwoną notę Interpolu. Policjanci z łódzkiej komendy wojewódzkiej cały czas pracowali nad sprawą ukrywającego się mężczyzny. Ustalili gdzie może przebywać, jednak z uwagi na częste zmiany miejsca zamieszkania oraz przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej, konieczne było nawiązanie kontaktu z Europejską siecią współpracy policyjnej ENFAST zajmującą się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców.
Doświadczenie w prowadzeniu takich spraw na szczeblu międzynarodowym przez Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób KGP zaowocowało ustaleniem miejsca pobytu poszukiwanego we Francji. Zwieńczeniem tej polsko-francuskiej współpracy było zatrzymanie 37-latka na dworcu autobusowym w Paryżu. Polak został osadzony w areszcie śledczym, gdzie oczekuje na zakończenie procedury ekstradycyjnej do Polski.
Współpraca międzynarodowa i skuteczność działań łódzkich funkcjonariuszy pokazują, że granice państw nie są barierą w ściganiu przestępców. Ten przypadek stanowi przykład efektywnej koordynacji działań na poziomie międzynarodowym, co jest kluczowe w walce z przestępczością przekraczającą granice narodowe.
Trwa procedura ekstradycyjna mająca na celu przewiezienie zatrzymanego do Polski, co jest kolejnym krokiem w procesie sprawiedliwości. Dzięki ciężkiej pracy i determinacji łódzkich policjantów, kolejny przestępca stanie przed wymiarem sprawiedliwości.
Źródło: KWP w Łodzi / mw