Większość Polaków stanowczo opowiada się przeciwko całkowitemu wyeliminowaniu gotówki z obiegu – tak wynika z badania przeprowadzonego dla portalu Wirtualna Polska. Aż 80% respondentów nie popiera pomysłu przejścia wyłącznie na płatności bezgotówkowe.
Opinie respondentów na temat transakcji bezgotówkowych
Ankietowani przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski zostali zapytani o swoje zdanie na temat całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu na rzecz transakcji bezgotówkowych. W tej kwestii Polacy wyrażają praktycznie jednomyślny pogląd. Aż 80% badanych jest przeciwnych całkowitemu zniknięciu gotówki, w tym ponad połowa – 59%, zdecydowanie opowiada się za zachowaniem tradycyjnych form płatności, natomiast 21% wyraziło raczej negatywną opinię. Tylko niewielki odsetek ankietowanych, bo zaledwie 9%, byłoby za przejściem na transakcje bezgotówkowe. Spośród nich 3% zdecydowanie poparłoby taką zmianę, a 6% raczej byłoby za. Natomiast 10% respondentów wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Nowe regulacje dotyczące płatności gotówkowych
Parlament Europejski zaakceptował zestaw przepisów mających wzmocnić narzędzia Unii Europejskiej w walce z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Nowe regulacje ograniczą możliwość dokonywania płatności gotówkowych do maksymalnej kwoty 10 tysięcy euro. Polscy politycy zdają się jednak bronić tradycyjnych form płatności.
Politycy bronią gotówki
Gotówka to wolność, niezależność i prywatność. To bezpieczeństwo płatności. Dlatego będziemy bronić gotówki, będziemy bronić bezpieczeństwwa i wolności obywateli
- napisał Zbigniew Ziobro na platformie X.
Szymon Hołownia również wyraził swoje stanowisko w kwestii likwidacji gotówki. Z jednej strony podkreśla, że osobiście preferuje płatności bezgotówkowe, takie jak korzystanie z telefonu czy zegarka, co jest powszechne zwłaszcza wśród osób do 39. roku życia, gdzie aż 80% regularnie korzysta z tego rodzaju płatności. Jednocześnie zaznacza, że każdy powinien mieć swobodę wyboru. Warto jednak zauważyć, że Szymon Hołownia w poprzednich wypowiedziach podkreślał pilną potrzebę wprowadzenia pieniądza cyfrowego.
Metodologia badania
Badanie miało miejsce w dniach 12-14 kwietnia 2024 roku i objęło ogólnopolską próbę liczącą 1145 respondentów. Metoda, jaką zastosowano, to CAWI, czyli technika zbierania informacji w badaniach ilościowych rynku i opinii publicznej, w której respondent jest zapraszany do wypełnienia ankiety za pomocą formularza elektronicznego.
A jakie jest Wasze zdanie na temat płatności bezgotówkowej?