Według zapowiedzi Donalda Tuska świadczenie “Babciowe” ma ruszyć zaraz po wakacjach. Pojawia się jednak wiele znaków zapytania. Dziś odpowiemy na najważniejsze pytania i rozwiejemy wątpliwości.
Babciowe a zatrudnienie rodziców
Świadczenie będzie wypłacane po zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego OBOJGA rodziców. Łączna wysokość podstawy obojga rodziców wynosi nie mniej niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę i jednocześnie nie mniej dla każdego z rodziców niż 50 proc. płacy minimalnej.
Babciowe a własna działalność
Babciowe BĘDĄ MOGLI pobierać rodzice, którzy prowadzą własną działalność. Warunkiem jest minimalny poziom oskładkowania. Ponadto działalność nie może być zawieszona.
Babciowe a praca TYLKO jednego z rodziców
Świadczenie będzie przysługiwało tylko, gdy OBOJE rodzice podejmują zatrudnienie (podlegają pod ubezpieczenie emerytalne i rentowe)
Babciowe a umowa zlecenie
Ze świadczenia BĘDĄ MOGLI skorzystać rodzice zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia. Warunkiem jest zgłoszenie OBOJGA rodziców do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Czy trzeba będzie okazać umowę?
Nie. Nie będzie konieczności okazywania umów. ZUS samodzielnie będzie weryfikował zgłoszenia do ubezpieczenia.
Babciowe a rolnicy
Z Babciowego będą mogli skorzystać rolnicy, którzy podlegają pod ubezpieczenie społeczne w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Czy trzeba mieć umowę z nianią lub Babcią?
Okazuje się, że program NIE PRZEWIDUJE obowiązku podpisywania umowy z nianią, czy Babcią. Umowa uaktywniająca pozwoli na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego, ALE nie będzie obowiązkowa. Podpisanie umowy nie będzie warunkiem skorzystania ze świadczenia. W związku z tym rodzice będą mogli zachować 1500 złotych i rozdysponować je według uznania, korzystając przy tym z nieformalnej opieki Babci. Inną możliwością będzie również zatrudnienie niani bez umowy i zapłacenie jej “do ręki”.
Babciowe w pigułce
1500 złotych miesięcznie
Program „Aktywny rodzic” jest inicjatywą Koalicji Obywatelskiej.
Pieniądze z tego programu kierowane będą do mam, które skończyły urlop macierzyński i chcą wrócić do pracy.
Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do 3 roku życia dziecka.
Rodzic będzie decydować, czy chce przeznaczyć pieniądze na żłobek, opiekunkę, czy przekazać je babci opiekującej się wnukiem.
Świadczenie będzie wynosić 1500 złotych miesięcznie.
Trzy warianty dofinansowania
Okazuje się, że wysokość wsparcia w ramach programu "Aktywny Rodzic" ma być uzależniona od formy opieki nad dzieckiem:
- AKTYWNI RODZICE W PRACY - 1,5 tys. złotych otrzymają rodzice, którzy oboje pracują i korzystają z usług niani lub Babci.
- AKTYWNIE W ŻŁOBKU - 1,5 tys. złotych otrzymają rodzice, którzy wyślą dziecko do żłobka,
- AKTYWNIE W DOMU - 500 złotych na miesiąc – dla rodzica, który zostaje z dzieckiem w domu.