200 tysięcy tanich mieszkań na wynajem! Minister ogłasza nowy projekt rządu!

Newsy
16.04.2024 21:33
200 tysięcy tanich mieszkań na wynajem! Minister ogłasza nowy projekt rządu!

Analizując działania obecnego rządu w obszarze rynku mieszkaniowego, główną uwagę skupia się na zapowiadanym programie "Kredyt na Start", mającym zastąpić dotychczasowy "Bezpieczny Kredyt". Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla jednak, że oprócz tego programu, dąży także do zwiększenia dostępności mieszkań oraz reformy sektora budownictwa społecznego. Wiceminister Krzysztof Kukucki ponownie ogłosił plan budowy tanich mieszkań na wynajem. Przyjrzyjmy się jego szczegółom. 

Ambitne plany budowy mieszkań na wynajem

Niedawno wiceminister rozwoju i technologii, Krzysztof Kukucki, ogłosił ambitny plan budowy nawet 100 tysięcy mieszkań na tanie wynajmy do końca obecnej kadencji rządu. Już na początku lutego informował, że w budowie znajduje się już 20 tysięcy takich mieszkań.

Polityka mieszkaniowa Nowej Lewicy

Warto podkreślić, że Kukucki reprezentuje Nową Lewicę, której priorytetem są mieszkania społeczne. W rozmowie z RMF FM podkreślił, że Lewica nie poprze programu "Kredyt na Start", jeśli nie będą dostępne środki na tego typu mieszkania. Teraz mówi się o planie zbudowania aż 200 tysięcy mieszkań do roku 2030. Jednakże osiągnięcie tego celu wiąże się z koniecznością pozyskania 50 miliardów złotych. W opinii wiceministra, koszt wynajmu taniego mieszkania, szczególnie w stolicy, nie powinien przekraczać 30 złotych za metr kwadratowy. Jednakże, czy szacunki Lewicy są realne, biorąc pod uwagę zmienne koszty budowy i fakt, że do 2030 roku pozostało jeszcze kilka lat, pozostaje kwestią otwartą.

Wątpliwości co do realizacji planów

Lewica zapowiedziała, że chce budować tanie mieszkania na wynajem za pomocą samorządów lub specjalnej państwowej agencji. To jednak wywołuje wątpliwości, czy wybudowanie takiej liczby mieszkań w tak krótkim czasie, opierając się na możliwościach samorządów i/lub agencji państwowej, jest w ogóle wykonalne.

Alternatywa dla polityki mieszkaniowej

Jednakże, bardziej realnym wydaje się ograniczenie możliwości wykupu mieszkań komunalnych na własność, czyli tzw. wynajmu z możliwością wykupu. To rozwiązanie, które było już zapowiadane w ramach zmian w budownictwie społecznym, wydaje się być bardziej prawdopodobne. Dzięki temu zasób mieszkaniowy gmin nie kurczyłby się tak szybko.

Przyszłość przepisów dotyczących budownictwa społecznego

Przepisy dotyczące budownictwa społecznego mają być wstępnie wprowadzone w życie w III kwartale 2025 roku.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną