Ten nietypowy prezent komunijny to HIT! Rodzice znaleźli alternatywę dla kopert

Martyna P.
Człowiek
10.04.2024 11:34
Ten nietypowy prezent komunijny to HIT! Rodzice znaleźli alternatywę dla kopert

I Komunia Święta ma przede wszystkim wymiar duchowy. Z wydarzeniem tym wiąże się jednak również aspekt materialny. Zaproszeni goście i rodzina głowią się, nad wartością prezentu. Na forach internetowych znajduje się wiele inspiracji. Rodzice przedstawiają swoje pomysły. Jeden z nich zyskał spore poparcie i może okazać się tegorocznym komunijnym hitem!

Ten nietypowy prezent komunijny to HIT!

Okazuje się, wielu rodziców zamiast tradycyjnych prezentów decyduje się na założenie dziecku konta oszczędnościowych w banku. Goście nie przynoszą wówczas gotówki w kopertach, czy prezentów tylko proszeni są o przelew.

Pomysł ten zyskał wielu zwolenników. Znalazły się także głosy oburzenia. Niektóre osoby twierdzą, że nie powinno narzucać się formy prezentu. Powinna być to indywidualna decyzja  - według uznania.

Zalety zakładania dziecku konta w banku

Inwestycja w przyszłość

Założenie konta oszczędnościowego jest inwestycją w przyszłość dziecka. W przeciwieństwie do tradycyjnych prezentów, takich jak zabawki czy gry, które mogą szybko się znudzić lub wyjść z użycia, konto oszczędnościowe będzie rosło wraz z dzieckiem. To nie tylko sposób na gromadzenie środków, ale też nauczenie dziecka wartości oszczędzania i podstawowych zasad finansowych.

Edukacja finansowa od małego

Konto oszczędnościowe to doskonała okazja, by wprowadzić młodego człowieka w świat finansów. Dzięki regularnym wpłatom, dziecko uczy się dyscypliny finansowej i znaczenia oszczędzania. Można to połączyć z prostymi lekcjami na temat odsetek, inwestycji oraz planowania finansowego, kształtując tym samym przyszłe nawyki finansowe dziecka.

Bezpieczeństwo i elastyczność

Bankowe konta oszczędnościowe są bezpieczne i oferują elastyczność w zakresie wpłat. Rodzice lub opiekunowie mogą regularnie wpłacać na konto określone kwoty, ale również krewni i przyjaciele mogą dokonywać wpłat jako prezenty na różne okazje. Co więcej, większość banków oferuje konta oszczędnościowe specjalnie zaprojektowane dla dzieci i młodzieży, które są dostosowane do ich potrzeb i często pozbawione opłat za prowadzenie.

Rozwój finansowy i osobisty

Założenie konta oszczędnościowego na Komunię to nie tylko prezent materialny. To również inwestycja w rozwój finansowy i osobisty dziecka. Ucząc dzieci wartości pieniądza i oszczędzania, przygotowujemy je na przyszłe wyzwania życiowe. Dzięki temu, gdy dorosną, będą miały solidne podstawy do podejmowania mądrych decyzji finansowych.

Zdjęcie Ten komunijny prezent będzie tegorocznym HIT-em! Nietypowy pomysł rodziców podzielił Internautów! #1

Wiele osób stawia jednak na kopertę z gotówką

Niewątpliwie rodzaj i wartość prezentu powinny być oparte na zasobności naszego portfela, a także stopniu pokrewieństwa, czy bliskości relacji z obdarowywaną osobą.

Okazuje się, że najpopularniejszą formą prezentu jest w ostatnich latach koperta z gotówką. Taki prezent uważany jest za wygodne rozwiązanie. Daje także pewność, że obdarowywana osoba spełni swoje życzenie i nie będzie niezadowolona z nietrafionego rzeczowego prezentu.

Ile dać na I Komunię 2024?

Rodzice

Dobrym pomysłem jest, aby rodzice w ramach prezentu opłacili uroczystość w restauracji. Mogą pokryć koszty imprezy rodzinnej, Ciekawym rozwiązaniem  może być również otworzenie konta oszczędnościowego.

Rodzice chrzestni

Utarło się przekonanie, że rodzice chrzestni dają zazwyczaj więcej od pozostałych gości. Jednak jest to kwestia umowna i indywidualna. Rola chrzestnych nie powinna przysparzać presji z uwagi na obowiązek „bogatego prezentu”. Dane pokazują, że do koperty trafia najczęściej kwota 1000 zł.

Dziadkowie

Jeśli chodzi o dziadków to kwoty nie przekraczają zazwyczaj 500 złotych. Wiele osób decyduje się na wręczenie mniejszej kwoty i dołożenie pamiątki w postaci upominku. Dziakowie często również angażują się w przygotowania. Deklarują pomoc w pieczeniu, czy gotowaniu dań na urodzinową imprezę. To również może być wartościowym prezentem.

Bliższa rodzina

Członkowie bliższej rodziny zazwyczaj wkładają do koperty od 300 do 500 złotych.

Dalsza rodzina

Członkowie dalszej rodzin wręczają dziecku od 150 złotych. Kwoty nie przekraczają 400 złotych.

Dobrym pomysłem jest zrzutka!

Jeśli rodzice nie decydują się na założenie konta oszczędnościowego w banku, warto rozważyć zorganizowanie tzw. zrzutki od wszystkich zaproszonych gości. Zebrana kwota pozwoli na kupno wymarzonego prezentu. Rozwiązanie takie zapewni zadowolenie dziecka, a dorosłych pozbawi dyskomfortu związanego z ofiarowaną sumą w kopercie.

Co sądzicie o koncie oszczędnościowym na I Komunie? 

Podoba Wam się ten pomysł na prezent? 

Kluczowe Punkty
  • Zamiast tradycyjnych prezentów, wielu rodziców decyduje się na założenie dziecku konta oszczędnościowych w banku na I Komunię Świętą.
  • Konto oszczędnościowe jest inwestycją w przyszłość dziecka, edukuje finansowo i oferuje bezpieczeństwo oraz elastyczność.
  • Niektóre osoby oburzają się na pomysł narzucania formy prezentu, twierdząc, że powinna to być indywidualna decyzja.
  • Najpopularniejszą formą prezentu jest koperta z gotówką, która daje pewność, że obdarowywana osoba spełni swoje życzenie.
  • Zrzutka od wszystkich gości jest dobrą alternatywą, jeśli rodzice nie decydują się na założenie konta oszczędnościowego.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną