Jeden bilet, wszystkie środki transportu w Polsce! Nadchodzi rewolucja w podróżowaniu

Agnieszka
Newsy
15.03.2024 9:57
Jeden bilet, wszystkie środki transportu w Polsce!  Nadchodzi rewolucja w podróżowaniu

Komunikacja miejska staje się coraz wygodniejsza, a rozkłady jazdy dopracowuje się tak, aby autobusem i tramwajem dojechać do każdego punktu w mieście i poza nim. Z komunikacji miejskiej warto korzystać także ze względów ekonomicznych. Tym bardziej, że jest szansa na wprowadzenie wspólnego biletu komunikacyjnego.

Wspólny bilet komunikacyjny

Idea wspólnego biletu komunikacyjnego podbiła serca obywateli za naszą zachodnią granicą. W Niemczech wprowadzono wspólny bilet 1 maja 2023 roku. Wystarczy kupić jeden miesięczny bilet za 49 euro. Uprawnia on do jazdy wszystkimi środkami komunikacji miejskiej: autobusami, metrem, tramwajami, pociągami lokalnymi i regionalnymi.

W lipcu i sierpniu aż 10 milionów osób skorzystało z tego biletu. Oznacza to, że takie ułatwienie zachęca do przemieszczania się za pomocą komunikacji miejskiej.

Takie rozwiązanie także w Polsce

Inwestycje w komunikację miejską planowane są także w Polsce. Pracę nad takim rozwiązaniem ogłosił Dariusz Klimczak, szef Ministerstwa Infrastruktury:

 Wszystko wskazuje na to, że około 2027 r. będziemy w Polsce mieli wspólny bilet - powiedział w rozmowie z TVP Info.

Jak zapowiedział, wspólny bilet w Polsce miałby obejmować połączenia aglomeracyjne, a także miejskie. Co więcej, jeśli warunki by na to pozwoliły, wprowadzono by bilet polsko-niemiecki dla młodzieży do 26. roku życia. 

Polacy chcą jeździć komunikacją miejską 

Komunikacja miejska okazuje się bardzo popularna, jeśli są pewne ułatwienia.

Hitem okazał się pomysł miasta Tczew. Wprowadzono tam bowiem możliwość podróżowania komunikacją miejską za darmo, co sprawiło rekordowy wzrost liczby podróżujących. 

Po sześciu miesiącach od wprowadzenia darmowych biletów na komunikację miejską statystyki wskazują, że liczba pasażerów autobusów miejskich wzrosła aż o połowę. 

– Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej okazało się pełnym sukcesem, o czym świadczy znaczny wzrost liczby pasażerów – mówi dla portalu regionalnego Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa w rozmowie z portalem ZawszePomorze. 

Kluczowe Punkty
  • Komunikacja miejska staje się coraz wygodniejsza i bardziej ekonomiczna, stąd rosnąca liczba jej użytkowników.
  • Wspólny bilet komunikacyjny, wprowadzony w Niemczech, okazał się dużym sukcesem, z 10 milionami użytkowników w ciągu dwóch miesięcy.
  • Polska planuje wprowadzenie podobnego rozwiązania około 2027 roku, obejmującego połączenia aglomeracyjne i miejskie.
  • Koncept darmowego biletu miejskiego wprowadzony w Tczewie zwiększył liczbę pasażerów komunikacji miejskiej o 50%.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną