Nie zwolnią Cię za ponury wyraz twarzy! Nowe prawo, które wpłynie praktycznie na każdego!

Agnieszka
Newsy
14.03.2024 9:53
Nie zwolnią Cię za ponury wyraz twarzy! Nowe prawo, które wpłynie praktycznie na każdego!

13 marca podpisane zostało przełomowe rozporządzenie dotyczące sztucznej inteligencji. Artificial Intelligence Act zostało przyjęte przez Parlament Europejki przeważającą większością głosów. W rozporządzeniu zawarto między innymi zakazane praktyki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Przełom w sprawie sztucznej inteligencji (SI)

Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie regulujące sposób, w jaki może być wykorzystywana sztuczna inteligencja - Artificial Intelligence Act, AI Act. 

Z rozporządzenia wynika, że nałożono liczne ograniczenia mające chronić obywateli przed nadużywaniem SI w stosunku do nich. 

Zdaniem ekspertów to krok milowy w kierunku poszanowania praw człowieka w styczności ze sztuczną inteligencją.

Stawka była wysoka – nikomu wcześniej nie udało się wypracować tak kompleksowego prawa w obszarze sztucznej inteligencji. Dziś to się udało i mamy przed sobą nową rzeczywistość prawną, którą musimy wspólnie zagospodarować – podkreśla wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.  

Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty.

Zakaz social scoringu (oceny stylu życia)

W Chinach działa system, pozwalający na śledzenie stylu życia obywateli. Praktycznie każdy ich krok jest monitorowany przez system i oceniany punktami. 

Parlament Europejski właśnie zabronił wykorzystywania sztucznej inteligencji do śledzenia stylu życia i oceniania obywateli na terenie UE. 

Oprócz tego zakazane zostało także stosowanie rozwiązań opartych na technikach podprogowych czy takich, które dyskryminują określone grupy osób.

Zakaz rozpoznawania emocji w miejscu pracy

Jakiś czas temu w mediach zaczęły pojawiać się informacje o kamerach i mikrofonach skierowanych na pracownika. System miał oceniać, czy pracownik ma odpowiednio pozytywne nastawienie do klienta. 

Parlament Europejski wprowadził zakaz takich praktyk. Sztuczna inteligencja nie może oceniać emocji pracownika w miejscu pracy i instytucjach edukacyjnych.

Zakazano również punktowania obywateli i co ważne - prognozowania przestępczości na podstawie cech osoby. 

Prognozowanie przestępczości przez sztuczną inteligencję polega bowiem jedynie na profilowaniu i ocenie cech danej osoby. Na tej podstawie SI kwalifikuje osoby, które mogą w przyszłości popełnić przestępstwo. To jawne łamanie praw człowieka. 

Nie będzie też dozwolona sztuczna inteligencja, która manipuluje zachowaniem ludzi lub wykorzystuje ich słabości.

Ograniczenia w korzystaniu z systemu identyfikacji biometrycznej

Identyfikacja biometryczna polega na rozpoznaniu konkretnej osoby na podstawie wyselekcjonowanych cech biologicznych człowieka. Do tych cech zaliczamy mnóstwo szczegółów charakterystycznych dla każdego człowieka z osobna (kształt dłoni, sposób poruszania się, kształt twarzy, i wiele, wiele innych).

Systemy identyfikacji biometrycznej wykorzystują wiele danych, na przykład zdjęcia i nagrania z social mediów, aby zdobyć jak najwięcej charakterystycznych cech danej osoby.

Organy ścigania będą mogły korzystać z systemów identyfikacji biometrycznej, ale tylko w określonych przypadkach. Każdorazowo będą musiały zdobyć zgodę sądu. Korzystanie z tych systemów będzie możliwe na przykład w celu odnalezienia zaginionej osoby lub zapobieżenia atakowi terrorystycznemu. 

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

AI Act najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od maja 2025 roku. 

Kluczowe Punkty
  • 13 marca podpisane zostało przełomowe rozporządzenie dotyczące sztucznej inteligencji - Artificial Intelligence Act.
  • Rozporządzenie zawiera zakazane praktyki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mające chronić obywateli przed jej nadużywaniem.
  • Zakazane zostało używanie sztucznej inteligencji do śledzenia i oceniania stylu życia obywateli na terenie UE - praktyka znana jako social scoring.
  • Zakazano używania sztucznej inteligencji do oceny emocji pracowników w miejscu pracy oraz prognozowania przestępczości na podstawie cech osoby.
  • Organy ścigania będą mogły korzystać z systemów identyfikacji biometrycznej, ale tylko w określonych przypadkach i z zgodą sądu.
  • AI Act zacznie obowiązywać od maja 2025 roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną